Yabancıya konut satışında yeni rekor yüzde 151,1!

Yabancıya konut satışında yeni rekor yüzde 151,1!

Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş,Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2018 Eylül ayı konut satış istatistiklerini değerlendirdi...


Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı 2018 Eylül ayı konut satış istatistiklerini değerlendiren Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş şunları söyledi; 

“Türkiye genelinde konut satışları 2018 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 oranında azalarak 127 bin 327 adet konut satışı gerçekleştirdi. Konut satışlarında, İstanbul 20 bin 216 konut satışı ve yüzde 15,9 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 11 bin 368 konut satışı ve yüzde 8,9 pay ile Ankara, 6 bin 207 konut satışı ve yüzde 4,9 pay ile  İzmir  izledi.

Geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen ve 31 Ekim’e kadar devam edecek olan ‘Türkiye İçin Kazanç Vakti’ kampanyasının ve Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından başlatılan ‘Enflasyonla Topyekün Mücadele’ programının yaratacağı pozitif etki ile konut satışlarında yaşanan düşüşün önümüzdeki süreçte artışa geçeceğini düşünüyoruz. 

“Yabancıya satışta yeni rekor yüzde 151,1”

Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay, geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 151,1 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. Eylül ayında yabancılara 5 bin 615 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Eylül ayında ilk sırayı bin 799 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa,  Ankara  ve Yalova izledi.  

2018 yılının ikinci yarısında gerçekleşen yabancıya yönelik satışlarda yaşanan artış ivmesinin yılın son çeyreğinde de devam etmesini bekliyoruz. TÜİK verileri de bu beklentimizi destekler şekilde ilerliyor. Yürürlüğe giren Türk vatandaşlığı kanununda değişiklik yapılmasını öngören yönetmelikle birlikte yaşanan bu artışın önümüzdeki dönemlerde yeni rekorlarla sürecektir.

 

2018 Eylül'de 127 bin 327 konut satıldı!