18 / 08 / 2022

Yağdonduran Tüneli'nin inşaatında sona geliniyor!

Yağdonduran Tüneli'nin inşaatında sona geliniyor!

Sivas-Malatya kara yolu üzerinde Ulaş ilçesi sınırlarında bulunan Yağdonduran Tüneli'nin inşaatı 2021 yılında tamamlanacak.Sivas-Malatya kara yolu üzerinde Ulaş ilçesi sınırlarındaki, bin 700 rakımlı Yağdonduran mevkisindeki tünelin 2021'de tamamlanması planlanıyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas-Malatya kara yolu üzerinde yapımı süren Yağdonduran Tüneli'nin 2021'de tamamlanmasının planlandığını belirtti.

Valilik tarafından yapılan açıklamaya göre, Ayhan, Sivas-Malatya kara yolu üzerinde Ulaş ilçesi sınırlarında bulunan, tipi ve buzlanma nedeniyle sık sık ulaşıma kapanan bin 700 rakımlı Yağdonduran mevkisinde 2016'da başlatılan tünel çalışmalarını inceleyerek Karayolları 16. Bölge Müdür Yardımcısı Celil Gümüşer'den bilgi aldı.

Yapılan açıklamada görüşleri yer alan Ayhan, kış aylarında sık sık ulaşıma kapanan Yağdonduran Geçidi'nde tünelin tamamlanmasıyla sürücülerin çilesinin sona ereceğini söyledi.

"2021 yılından sonra bu kabus bitecek"


Kış aylarında sürücülerin kabusunu ortadan kaldırmak amacıyla çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirten Ayhan, "Zor bir coğrafya, biraz uzun sürmesinin gerekçesinin de bu olduğunu söylemek istiyorum. 800 metre yeraltı tüneli, yaklaşık 700 metre aç kapa yani yeraltı tünelinden sonra ayrı bir kar paneli şeklinde imalatlar yapılıyor. 2021 yılından sonra bu kabus bitecek. Özellikle kış dönemlerinde bu coğrafyadan geçmek çok sıkıntılı. İnşallah Sivas-Malatya arası ve Sivas'ın Kangal, Divriği, Gürün ilçelerimizin de Sivasımızla olan bağlantısı, gönül bağlantısı gibi sıkı ve güvenli olacak." diye konuştu.

Kış aylarında sürücülere büyük zorluk yaşatan Kızıldağ ve Çamlıbel geçitlerinin ve tünellerinin de planlandığını dile getiren Ayhan, daha sonra Sivas-Malatya kara yolu üzerinde, Sivas-Şarkışla ayrımı ile Kangal arasında yapımı süren yolda da incelemeler yaptı.