Yeni Türkiye için yeni hastaneler yapılıyor!

Yeni Türkiye için yeni hastaneler yapılıyor!


Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Mersin'de Vali Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etti. Mersin Şehir Hastanesi'ni inceleyen Akdağ, ''Yeni Türkiye'nin yeni hastanelerini yapıyoruz'' dedi.


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'la geldiği Mersin'de Vali Özdemir Çakacak'ı makamında ziyaret etti.


Bakan Akdağ, burada yaptığı konuşmada, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla Mersin Şehir Hastanesi'nin açılacağını söyledi.


Hastaneyle ilgili son durumu yerinde görmek ve hazırlıkları değerlendirmek için kente geldiklerini ifade eden Akdağ, şöyle konuştu:


"Yarın Mersin'e layık bir açılış gerçekleştirmek istiyoruz. Mersinli kardeşlerimizi de bu açılışa bekliyoruz. Bu açılışa ben çok büyük bir önem veriyorum. Türkiye'nin ilk şehir hastanesi açıyoruz. Hem Mersin'e hem de çevredeki vatandaşlara hizmet edecek bir hastaneyi açıyoruz."


Akdağ, Mersin'e sağlık turizmiyle ekonomik açıdan katkı verebilecek yeni bir dönemin de önünün açıldığını aktardı.


Açılış gününü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın takvimi dolayısıyla 5-6 gün önce belirlediklerini dile getiren Akdağ, şöyle konuştu:


"Kırgızistan ve Somali Sağlık Bakanları ile Pakistan Pencap Bölgesi Başbakanı açılışa katılacak. 90 milyon nüfusu var Pencap'ın. Hastalarımızı, arkadaşlarımız taşıdılar. Bugün ameliyat başladı. Polikliniğe gelen ayakta hastalarımızı bugün almadık pazartesi başlatacağız, çünkü yarınki açılışta ciddi bir kalabalık olacak hastane çevresinde. Vatandaşların erişiminin zor olabileceğini düşündük onun için ayakta hastaları pazartesi günü almaya başlayacağız. Allah'ın izniyle mükemmel bir hizmet olacak. Yani burada o kadar yenilik var ki bunları yarın açılışta Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ifade ederler. Gerçekten çok büyük yeniliklerle geliyoruz. Sadece bir bina yapmıyoruz. Vatandaşımızın rahatı, huzuru ve konforu açısından mükemmel bir eseri Mersin'imize kazandırmış olduk. Çalışanların işini kolaylaştıracak bir yapıyı oluşturduk. Yürüme robotlarından tutun da kanser tedavisinde kullanılan birçok yeni yönteme kadar Mersin'e kazandırmış olduk."


"Cumhurbaşkanlığı sisteminin yeni hastanelerini yapıyoruz"

Akdağ, hastanenin Mersin Üniversitesindeki (MEÜ) hocaların da hizmet vermesi için de hazır olduğunu belirtti.


MEÜ yönetimiyle uyumlu çalıştıklarını vurgulayan Akdağ, şöyle devam etti:


"Karşılıklı işbirliği yapıp üniversitedeki hocalarımızın maharetlerini de Mersin Şehir Hastanesi'nde sergilemelerine fırsat tanımış olacağız. Büyük bir emek var tabii işin arkasında. Son 15 gündür 1 aydır ilgili firma gece gündüz çalıştı. Bizim arkadaşlarımız gece gündüz çalıştılar. Avrupa'nın şu anda en mükemmel hastanesini hizmete sokuyoruz. Ben iddialı konuşmayı sevmem ama işin gerçeği bu. Yeni Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin yeni hastanelerini yapıyoruz. Sağlıkta dönüşümün ikinci dönemini şehir hastaneleriyle taçlandıracağız. 41 bin yatak yapacağız. Türkiye'de Sağlık Bakanlığına ait yatakların 3'te biri şehir hastanelerinde olacak. Allah izin verirse zaten 2020'lere kadar Türkiye'de her yatağı 1 kişiye mahsus olan hastaneler dışında hastanemiz kalmayacak. Allah bir kaza bela vermezse 2020-2021'lere kadar Türkiye'deki bütün hastaneleri modernleştirmiş olacağız. Avrupa bugün bu işin bize göre çok uzağında. Allah'a şükürler olsun."


"Bizim için, Mersin'imiz için önemli bir gün."

Bakan Elvan da yarının Mersin için özel bir gün olduğunu belirterek, Sağlık Bakanı Akdağ, ekibi ve şehir hastanesi sürecinde emeği geçenlere teşekkür etti.


Şehir hastanesinin önemli bir yatırım olduğunu vurgulayan Elvan, şunları kaydetti:


"Büyük bir emek sarf edildi. Özellikle Sağlık Bakanımız bire bir her bir meseleyle en ince detayına kadar ilgilendi. Bizim için, Mersin'imiz için önemli bir gün. Bunun gururunu yaşıyoruz. İnşallah Mersin'imiz bu tür ilkleri bir çok kez barındıracak yatırımları gerçekleştirir ki bunları da yapacağız. Türkiye büyük ölçekli yatırımları, ses getiren yatırımları yapmaya devam ediyor, bundan sonra da devam edecek. İnşallah kamu ve özel sektördeki kuruluşlarımızla ülkemizi büyütmeye, güçlendirmeye hep birlikte devam edeceğiz."

Bakanlar Akdağ ve Elvan sonrasında yetkililerle hastaneyle ilgili toplantı yaptı.Yeni Şafak