Yılmaz Büyükerşen: Kentsel dönüşüm yasası yetersiz!

Yılmaz Büyükerşen: Kentsel dönüşüm yasası yetersiz!

Büyüksehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Kentsel Dönüşüm Yasasımn tüm yetkiyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verdiğini belirterek, "Biz Büyükşehir Belediyesi olarak yalnızca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bizden istediği bilgileri aktarıyoruz...


Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Kentsel Dönüşüm Yasasımn tüm yetkiyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verdiğini belirterek, "Biz Büyükşehir Belediyesi olarak yalnızca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bizden istediği bilgileri aktarıyoruz. Bunun dışmda bir görev ve sorumluluğumuz yok" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in konuyla ilgili açıklaması söyle: "Kentsel Dönüşüm Yasası bir acıdan bakıldığında şehirler için büyük avantajlar sağlıyor gibi görünürken, diğer taraftan mülk sahipleri açısından çok çeşitli sıkıntıları da barındırıyor. 


Burada mülk sahibi deyince, öyle birçok evi, işyeri olanları kastetmiyorum. Bir ömür boyu çalışıp, didinip kendine başmı sokacak bir evi ancak alabilmiş olan insanlarımızı kastediyorum. Eskişehir'deki duruma gelince, biz Kentsel Dönüşüme AKP'liler gibi bakmıyoruz. 


"Kentsel Yenilenme" olarak bakıyoruz. Mağduriyetsiz bir planlamayla kentin yenilenmesi ve o bölgedeki sakinlerin oluşacak ranttan pay almaları olarak bakıyoruz. Bilindiği gibi son yasal düzenleme ile Kentsel Dönüşüm düzenlemelerinde ve kararlarında tüm yetki Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verildi. 


Belediyeler ancak, Bakanlığın kendilerinden istediği şeyleri yapmakla yükümlüler. Örneğin biz Büyükşehir Belediyesi olarak Porsuk çevresinde sıvüaşmaya bağlı olarak sınırlı bir alanı tespit etmiş olmamıza karşı Bakanlık bu alanı alabildiğine genişletti. 


Biz Belediye olarak Bakanlığa, Porsuk'tan kaynaklanan sıvılaşma riski bulunan 17,6 hektarlık bir alanı önerdik. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu alam 56,4 hektara çıkardı. Yani neredeyse 4 katı büyüttü. Şimdi o genişlettiği yerlerdeki insanlara da bunu Büyükşehir Belediyesi'nin yapüğmı söylüyorlar. Seçim öncesi bir çeşit provokasyon olarak kullanıyorlar. Biz bu yasa ve Bakanlar Kurulu kararırım değişeceğini ümit ediyoruz. Kimseyi mağdur edecek bir belediye olamayız. 

Eskişehir'de durum budur." 


Eskişehir Anadolu Gazetesi