27 / 09 / 2022

Ytong binaları depreme karşı güçlendiriyor!

Ytong binaları depreme karşı güçlendiriyor!

Yapı malzemesi sektörünün öncü ve yenilikçi şirketleri arasında yer alan Türk Ytong, binaların depreme karşı güçlendirme çalışmalarını daha hafif ve daha yalıtımlı duvar malzemesi Ytong 0,09 ile desteklemeye devam ediyor.Son dönemlerde kentsel dönüşümün bir parçası olan, binaları yıkıp yeniden yapmak yerine varolan binaların depreme karşı güçlendirme projelerinde tercih edilen Ytong 0,09 duvar blokları bina ağırlığını azaltırken, ısı yalıtımına da katkı veriyor.

Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak, mevcut binaların deprem riskini azaltacak biçimde güçlendirilmesinin ekonomi ve hız açısından kentsel dönüşüm sürecine katkı sağladığını kaydederek, “Güçlendirme projelerini ürün ve çözümlerimizle destekliyoruz. Bilindiği gibi Ytong’un en önemli özelliği hafif olmasıdır. Bina ağırlığını azaltarak, deprem tasarım kuvvetlerinin azalmasına yardımcı olur. Türkiye gibi deprem tehdidi altındaki ülkelerde yapılarda hafif malzeme kullanılmasının önemi büyük. Biz de bu sorumlukla daha hafif daha yalıtımlı malzemeler üzerinde çalışıyoruz. Ytong 0,09 adını verdiğimiz duvar blokları bu çalışmaların bir ürünü. Hem yeni yapılarda hem de güçlendirme çalışmalarında yapıyı gereksiz yüklerden kurtaran, deprem emniyetini artıran, enerji verimliliği sağlayan, yanmaz bir duvar malzemesi.” şeklinde konuştu.

Ytong binaları depreme karşı güçlendiriyor!

 

Bina güçlendirmede Ytong 0,09 avantajı

Tolga Öztoprak yaptığı önemli açıklamalarda  ön plana çıkan Ytong 0,09 blokların en hafif kagir duvar malzemesi olduğunu, güçlendirme ve yenileme projeleri için çok akılcı bir ürün olduğunu da sözlerine ekledi.Standart gazbeton bloklar ile aynı dayanımda olmasına rağmen yüzde 13 daha hafif ve yüzde 30 daha düşük ısı iletkenliğine sahip olduğunu belirten Tolga Öztoprak, “Yapıyı gereksiz yüklerden kurtarırken, ısı yalıtımı açısından da güçlendiriyor. Boyutları ve kolay işlenebilmesi duvar imalat hızını artırıyor. Güçlendirme çalışmalarında çoğunlukla bina sakinlerinin yapıdan bir süreliğine ayrılması gerekiyor. Bu açıdan çalışmanın hızla tamamlanması önem kazanıyor.” dedi.

Öztoprak sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “Ytong 0,09, sunduğu mantolamasız dış cephe çözümü nedeniyle de tercih ediliyor. Doğru kalınlıkta Ytong 0,09 Blok ile oluşturulan dış duvarların üzerine ilave mantolama uygulanması gerekmiyor, yalnızca betonarme yüzeylerin yalıtılması yeterli oluyor. “Ytong-Multipor Cephe Sistemi” adını verdiğimiz bu uygulamada duvarlar Ytong 0,09 ile tamamlanıyor, betonarme yüzeyler Multipor Isı Yalıtım Levhası ile kaplanarak yalıtılıyor. Yatırımcılar için hem ekonomik hem yanmaz hem de güvenli bir dış cephe çözümü oluyor. Binanın cephesi mantolamadan, yönetmelikler ve standartlar ile uyumlu ve ekonomik bir şekilde tamamlanıyor. Bu çözüm hem güçlendirmede hem de yeni projelerde uygulanabiliyor. Mimar ve mühendislerimiz, müteahhitlerimiz bu hesapları yapıyor ve ürünün sağladığı avantajları görüyorlar.” 

Ytong Ev’den Marmara Bölgesi’ne özel Gürgen Evi!
Geri Dön