27 / 01 / 2023

Yunuseli Havaalanı'nın arazinin akıbeti merak ediliyor!

Yunuseli Havaalanı'nın arazinin akıbeti merak ediliyor!

Bursa'nın şehir merkezinde bulunan Yunuseli Havaalanı'nın bulunduğu arazinin havaalanı statüsünden çıkarılacağı iddiası meclis gündemine taşındı. CHP'li Özkan, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Bursa'nın şehir merkezinde bulunan Yunuseli Havaalanı'nın bulunduğu arazinin havaalanı statüsünden çıkarılacağı ilişkin soru önergesi hazırladı. Özkan, sorusunun Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Özkan, ''Bursa şehir merkezinde bulunan yaklaşık 1.400 dönüm arazi üzerinde kurulu Yunuseli Havaalanı, 2001 yılına kadar sivil havacılık faaliyetlerine, 2001-2017 yılları arasında askeri hizmette kullanılmıştır. Halen sivil havacılık faaliyetlerinin yürütüldüğü Yunuseli Havaalanı, Türkiye'nin iniş pisti olma özelliğini taşımaktadır. Ancak son yıllarda havaalanı çevresinde bulunan arazilerde yoğun bir yapılaşma meydana gelmiş, şehrin tam ortasında kalan havaalanı arazisi ise çok daha fazla değerlenmiştir. 

Son günlerde Bursa basınında yer alan haberler göre; değerine değer katan söz konusu arazinin çok sayıda müteahhit firmanın dikkatini çektiğini, Yunuseli'nin havaalanı statüsünden çıkarılarak arazisinin imara açılacağı ve küçük bir kısmının millet bahçesi yapılarak Bursa halkının hassas olduğu bu konuda bir nevi gönül alma operasyonun yapılacağı yönündedir. Ayrıca, Burulaş tarafından işletilen havaalanında uçuş eğitimi ve uçma faaliyeti gösteren kurumlara, Milli Savunma Bakanlığı müfettiş raporuna istinaden "boşaltın" yazısı gönderilmiştir'' diye konuştu. 

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan'ın soruları:
1. Havalimanı yapılması koşulu ile satın alınmış bu arazinin boşaltılacağı doğru mudur? Doğru ise, başta çevrede oluşan orman yangınlarında ve olağanüstü durumlarda lojistik bir görevi de olan Yunuseli Havaalanı'nın havaalanı statüsünden çıkarılması doğru mudur? 

2. T.C. Milli Savunma Bakanlığına ait, Bursa şehir merkezinde bulunan ve  yaklaşık 1.400 dönüm arazi üzerinde kurulmuş olan Yunuseli Havaalanı'nın iddia edildiği gibi başka bir bakanlığa devredilmesi söz konusu mudur? 
Geri Dön