01 / 10 / 2023

Zengin Türkler, Ekim'de Dubai'ye ultra lüks konut turu yapacak

Zengin Türkler, Ekim'de Dubai'ye ultra lüks konut turu yapacak

Pyamod Real Estate, Dubai'deki ünlü World Island'da inşa edeceği ultra lüks konutları ekim ayında şeyhlere ve dünya sosyetesine tanıtacak. Fiyatı 8 milyon dolara kadar ulaşan fiyatlarda residence dairelerin satılacağı organizasyona Türkiye'den sınırlı sayFortune CEO'su proje için gelecek Tamamlandığında dünyanın en yüksek binası olacağı belirtilen Burj Dubai de dahil ünlü gökdelenleri ile tanınan ve gece gündüz işleyen bir şantiye görüntüsü çizen Dubai'deki gayrimenkul yatırımcıları Türk müşterilerin peşine düştü. Dubai'de faaliyet gösteren Pyamod Real Estate ve Fortune Group'un fiyatları 130 bin dolardan başlayan stüdyo daireleri ve 8 milyon dolara kadar çıkan ultra lüks konutlarını Türkiye'de pazarlayan MorePlus, kente 'emlak turları' düzenliyor. Şirket, ekim ayında yapacağı çıkarmada, Türkiye'den sınırlı sayıdaki VIP müşteriyi World Island'da yer alan Mısır Adası'nda inşa edilecek ultra lüks projelerin tanıtımı için Dubai'ye götürecek.

ÜÇ GÜNLÜK SEYAHAT

Eşyaları ile satılacak konutların fiyatlarının 8 milyon dolardan başladığını anlatan MorePlus'ın ortağı Burak Uçkun, şeyhlerin ve dünya sosyetesinin katılacağı tanıtıma Türkiye'den yalnızca 'birkaç' konuk götürüleceğini, ancak isimlerin henüz belli olmadığını söylüyor. Türk alıcıların yüksek kira getirisi sağlayan ofis katlarına da yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Uçkun, ''Bunun son örneği de futbolcu Ahmet Dursun. Ahmet, Burj Al Alam'dan 630 bin dolara ofis satın aldı. Bir hafta sonra fiyat 680 bin dolara çıktı'' diyor.

* Dubai'deki ortaklarınız ve pazarlama yönetiminizle ilgili bilgi verir misiniz? Oradaki yatırımcılarla anlaşma yapıyoruz ve projelerini Türkiye'de pazarlıyoruz. Burada müşterilere projeleri gösterdikten sonra almaya karar verenlerle Dubai'ye gidiyoruz veya oradaki partnerimiz Mac Real Estate'e yönlendiriyoruz. Onlar bizim için müşterilerin işlemleri ile ilgileniyor. 3 günlük turlar düzenleniyor.

* Bu turlarda verilen hizmet nedir? Müşteriyi tüm masrafları karşılayarak buradan gönderiyoruz; onlar da limuzinle alıyor, otele götürüyor. Müşteri, ertesi gün evi alacağı şirketin yetkilileri ile buluşturuluyor. Gerekirse inşaat alanına gidiliyor. Kontrat orada imzalanıyor. Depozito veya peşinat veriliyor. 3 gün sonra geri dönülüyor. Tüm ödemeler ve organizasyon yönlendirmemizle gerçekleşiyor. Alınan mülk kiralanmak istenirse bu hizmeti de yine Mac veriyor.

FERRARİ KOLTUKLAR

* Yakında yeni turlar olacak mı? Şu anda Fortune Group ve Pyamod ile anlaşmamız var. Ekim ayında VIP bir tur düzenleyeceğiz. Pyamod'un World Island'daki Mısır Adası'nda inşa edeceği projelerin showroom'u açılıyor, tanıtım yapılacak. Bu etkinliklere şeyhler ve dünyaca ünlü isimler katılacak. Biz de projenin Türkiye'ye satışı için ortaklık bazında servis vereceğiz. Konutlar eşyalı satılacak. Ultra lüks anlayışı hakim. Çok ünlü markalarla yapılan özel anlaşmalar var. Örneğin, Ferrari koltuk, Porsche masa takımı, özel dizayn kristal bardaklar gibi şeyler eve dahil olacak. Fiyatlar 7-8 milyon dolardan başlayacak. Biz de Türkiye'den sınırlı sayıda birkaç VIP müşteri götüreceğiz. Ancak isimler henüz net değil.

Ev alan vergi ödemiyor çalışma izni alabiliyor

* Dubai'de ev almanın avantajı ne? Biz müşteriye önce amacını soruyoruz. İsteğiniz yatırım yapmak, kâr etmek mi; yoksa yazlık mı satın almak istiyorsunuz diye. İkisi de geçerli sebepler. Türkiye'nin güneyinde yazlığı olan için İstanbul'da kışken oralarda da kış ama Dubai'de yaz. Bir hafta kar tatili olduğunda yazlık bir yerde kendi evinde kalmak istiyorlar. Ama en önemli neden yüksek değer artışı ve kira gelirleri. 1 yılda yüzde 200'lere varan kârlar söz konusu. Emlak vergisi yok. Gelir ve kurum vergisi de yok. Oradan ev alana otomatikman çalışma ve oturma izni veriliyor. Şeyh Maktum, Dubai'yi böyle cazip hale getiriyor.

* Kimleri götüreceğinize nasıl karar vereceksiniz? Türkiye'de çok önemli insanlar var ama bizim de belli bir kotamız var. Yatırım yapmayı düşünen ve ilgilenenleri götüreceğiz, ki bunların sayısı da çok.

* Portföyünüzde neler var? Burj Al Alam, Fortune Group'un projesi. Otel, rezidans, ofis ve alışveriş merkezi var. Burada Ahmet Dursun dışında ofis alan 1 Türk daha var ve 3 tane de depozitosu yatmış müşteri var. Aynı grubun Fortune Serene isimli projesinde fiyatlar 130 bin dolardan başlıyor. 2009 Aralık'ta bitecek. German Sports Tower 2 ise Pyamod projesi. Satışı bitti. Buradan 2 Türk ev aldı.

* Türkler Dubai'deki evlere mi yoksa ofislere mi daha çok ilgi gösteriyor? İlginin yüzde 60'ı ofislere. Çünkü ofis kirasının getirisi çok daha fazla. Dubai, kısım kısım bakılırsa metrekare fiyatı olarak dünyanın en ucuz gayrimenkullerine sahip. Ancak kira getirisi açısından dünyanın en pahalısı. Ve gayrimenkul hızlı prim yapıyor. Ofislerde yüzde 30'a yaklaşan kira getiri oranı konutta yüzde 15'lere düşüyor. Örneğin, Ahmet Dursun, Burj Al Alam'daki 140 metrekarelik ofisi 630 bin dolara aldı; bir hafta sonra fiyat 680 bin dolara çıktı. Proje bitince ofislerin değeri 2 milyon doları bulur. Kiralandığında ise aylık 35 bin dolar gibi bir gelir elde edilebilecek.

* Fortune veya Pyamod, Türkiye'de yatırım yapmayı düşünüyor mu? Fortune Group'un böyle bir düşüncesi var. Gelecek ayın ilk haftasında CEO'ları Türkiye'ye geliyor. Bizimle Fortune Group Türkiye olarak anlaşıp yatırımlarını başlatmak istiyorlar. Fortune'un gelmesi demek, Emaar gibi Türkiye'de yatırım yapmak istedikleri anlamına geliyor. Burada da inşaat yapmak ve çeşitli projeler üretmek istiyorlar. Bunun için de ilk adımı gelecek ay atacaklar.

(Sabah)

Geri Dön