13 / 08 / 2022

2021 kentsel dönüşüm kira yardımı yatmadı!

2021 kentsel dönüşüm kira yardımı yatmadı!

''2021 kentsel dönüşüm kira yardımı yatmadı'' diyen ev sahipleri bu haberimiz sizin için. İşte sorgulama ekranı ve tüm merak edilenler...2021 kentsel dönüşüm kira yardımı yatmadı!
6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 5’inci maddesinde, şu ifadeler kullanılıyor: “Riskli yapıların yıktırılmasında ve bunların bulunduğu alanlar ile riskli alanlar ve rezerv yapı alanlarındaki uygulamalarda, öncelikli olarak malikler ile anlaşma yoluna gidilmesi esastır. Anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine veya malik olmasalar bile kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olarak bu yapılarda ikamet edenlere geçici konut veya işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabilir."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm ile taşınmaz sahiplerine ve kiracılara kentsel dönüşüm kira yardımı desteği veriliyor. 

2021 kentsel dönüşüm kira yardımı yatmadı!

2021 kentsel dönüşüm kira yardımı başvuru

Riskli binada oturanlar tahliye tarihiyle beraber 1 yıl içinde, riskli yapının yıkıldığı tarih itibariyle 3 ayda yaşadıkları ilçe ve illerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüklerine ya da belediyelere başvurabiliyor. 

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvuruları birçok işlemin yapıldığı sistem olan e-Devlet sisteminden gerçekleştirilebiliyor. e-Devlet sistemindeki “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” kısmından başvuru yapılabiliyor. Öncelikle sisteme TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılması gerekiyor.

Ardından açılan pencere üzerinden “Uygulamaya Git” sekmesine tıklanmalı. Daha sonra ise “Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı isteniyor. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol edip, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz” uyarısı veriliyor. Bu ekranda istenilen bilgilerin kontrol edilip onaylanıyor.

2021 kentsel dönüşüm kira yardımı yatmadı!

Hangi belgeler isteniyor?

– Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi
– Başvuru sahibinin başvuruda bulunması için doldurması gereken başvuru dilekçesi
– Yapının riskli olduğunu belgeleyen rapor ve yıkım formu
– Hak sahibi kişinin ya da vekilinin Ziraat Bankası'nda hesabı bulunduğuna dair hesap cüzdanı fotokopisi
– Güncel tapu kaydı ya da tapu belgesi zorunludur.
– Başvuru sahibi adına herhangi bir fatura belgelenmelidir. Faturanın son üç aylık süreçte olması şartı bulunuyor.

2021 kentsel dönüşüm kira yardımı yatmadı!

''2021 kentsel dönüşüm kira yardımı yatmadı''

''2021 kentsel dönüşüm kira yardımı yatmadı'' diyen vatandaşlar kira yardımlarını e devlet üzerinden sorgulayabiliyor.

Kira yardımı sorgulama ekranı için tıklayın

Kentsel dönüşüm kira yardımı 2021 İstanbul!

Kentsel dönüşüm kira yardımı kaç ay 2021?

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com