27 / 05 / 2022

21 faizsiz konut şirketi için komisyon kuruldu!

21 faizsiz konut şirketi için komisyon kuruldu!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) tasfiyesine karar verilen 21 faizsiz konut şirketleri için tasfiye komisyonu kurdu. Tasfiye komisyonu faizsiz konut şirketlerinin tespit edilmesine yönelik süreci başlattı.  Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre; süreç dahilinde kullanılmayacak olan, örneğin lüks araç kiralama gibi dış hizmet alımlarına son verdi. Masraf kalemleri içerisinde özel konaklamalar, özel uçak kiralamaları, lüks villa kiralamaları olduğu ifade ediliyor. 

Faizsiz konut sistemine yönelik yasanın 7 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yürürlüğe girmesi sonrasında BDDK şirketler için intibak sürecini başlattı ve 7 Nisan 2021 tarihine kadar başvuru yapmaları yönüne uyardı. 35 şirketten 21’inin yasadaki şartları taşımadığı gerekçesiyle haklarında tasfiye süreci başlatıldı. Tasfiye süreci başlayan firmaların, sektördeki toplam 400 bine yakın müşteri sayısının yüzde 10’una sahip olduğu ifade edilirken firmaların faaliyet süresinin de ortalama bir yıl olduğu ortaya çıktı. 

21 faizsiz konut şirketi için komisyon kuruldu!

4 alt komisyon kurulacak 

Tasfiye sürecine dahil edilen 21 şirketin; finansman dönemindeki müşterilerden yapılacak tahsilatlar ve şirketlere ait varlıkların satışı ile tasarruf sürecindeki (tahsisatı/teslimatı henüz yapılmayan) müşteriler tarafından yapılan tahsilatların geri ödenmesi bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, tasfiye kararı sonrasında tasfiye komisyonu üyelerinin atama işlemleri gerçekleştirdi. 21 şirket için tasfiye komisyonu üyelerinden meydana gelen dört ayrı alt komisyon kuruldu. Kaynakların aktardığı bilgiye göre, genel hükümlere göre tasfiye edilecek söz konusu şirketlerin tasfiye halinde olduklarını ifade edilecek şekilde düzenlenmiş ticaret ünvanları ile şirketler özelinde atanan tasfiye komisyonu üyelerinin yetkilendirilmeleri ilgili ilanlar ticaret sicil gazetesinde yayımlandı.

Bağımsız denetim yapılacak 

Tasfiye komisyonu tarafından tasfiye işlemlerine ve şirketlerin tasfiyenin başlangıcındaki durumunun saptanması dahilinde defter ve kayıtları ile varlık ve envanterinin fiziki tespit ve mutabakatına yönelik işlemler için düğmeye basıldı. Tasfiye komisyonu incelemeleri sürerken, şirketlerin bilançolarının net bir şekilde ortaya konulması için tasfiye komisyonları tarafından ayrıca bağımsız denetim kuruluşlarına inceleme yapılması için yetki verilmesi bekleniyor. Böylelikle vatandaşların haklarına yönelik ihlallerinin engellenmesi hedeflendiği ifade ediliyor.

Suistimaller inceleme altında 

Kaynaklar, olası suiistimal işlemlerine yönelik şirketlerin titizlikle incelenerek bunun için de tedbirlerin de tasfiye komisyonu tarafından acil olarak alındığını söyleyerek tasfiye komisyonu tarafından bu şirketlerin masraf kalemlerinin tespiti işlemleri için süreçlerin başlatılması süreç içerisinde kullanılmayacak olan dış hizmet alımlarının engellendiğini belirttiler. Gelecek dönemlerde masraf kalemlerinin düşürülmesi için çeşitli işlemlerin yapılmasına devam edilmesinin beklendiği ifade edildi. Sektör kaynakları, şirketlerin ticari ve iktisadi bütünlüklerinin saptanması işlemlerinin bitirilmesi sonrasında genel hükümlere göre şirketin alacaklıları ve borçlularına bildirimler sağlanacağını dile getirdi. BDDK, başvuran 35 şirketten 21’ini tasfiyeye alırken, 8 şirket iradi tasfiyeye gönderildi. 6 şirketle de intibak süreci sürüyor.

Tasarruf finansman şirketleri 8 soruda tüm detaylarıyla!

Tasarruf finansmanında tasfiye edilen şirketlere ödenen paralar ne olacak?