22 maddede yeni ekonomi!

22 maddede yeni ekonomi! 22 maddede yeni ekonomi!

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından 22 maddede “yeni ekonomi”yi analiz etti. İşte Tebernüş Kireçci’nin 22 maddede yeni ekonomi analizi…Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabı http://twitter.com/TebernKireci1 'den 22 maddede “yeni ekonomi”yi analiz etti. İşte Tebernüş Kireçci’nin 22 maddede yeni ekonomi analizi;

1) Dünya yol ayrımında. Dünya ekonomisi makas değiştiriyor. Bildiğimiz tüm değerleri ve yargıları unutmak yetmiyor. Bir de belleğimizi sıfırlamamız gerekiyor.

2) Ekonomi küresel şirketlerin eline geçiyor. Teneffüs ettiğimiz hava hariç, içtiğimiz su dahil her şey de küresel şirketlerin etkisi var. Havayı da kirletiyorlar. O da ayrı bir konu.

3) Ekonominin tüm alanları dijitalleşiyor. Dijital ağlar dünya ekonomisinin üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Kana susamış vampir gibi.

4) Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Dairesi (UNCTAD) geçen hafta Dijital Ekonomi Raporu 2019'u yayınladı. Bundan sonra her yıl yayınlayacak.

5) Küresel dijital harcamaların yaklaşık yüzde 50’si Çin ve ABD’ye gidiyor. Dijital patentlerin yüzde 70’i ABD ve Çin’e ait. Bulut teknolojisi pazarının yüzde 75’ine de ABD ve Çin hakim. Dünyanın en büyük yedi dijital platform şirketi ise yine bu iki ülkeye ait.

6) Dünyada dijital ekonomiye yedi büyük marka hakim. Dijital platformlar olarak anılan bu markalar, ABD’li Microsoft, Apple, Amazon, Google, Facebook ve Çinli Tencent ile Alibaba. Bu markaların 5'i ABD'den 2'si Çin'den.

7) Bu şirketler bir taraftan ulusların ekonomilerindeki paraları çekiyor. Diğer taraftan ulus devletlere vergi vermiyor.

8) Ulus devletlerin her türlü altyapı hizmetlerinden maksimum düzeyde yararlanıyor. Vergi vermedikleri için ulus devletleri kendilerine hizmet ettirmiş oluyor.

9) Küresel şirketlerle yerel şirketlerin rekabet etmesi imkansız. Bunu anlamayan yerel şirketler işlerini çevirebilmek için yüksek krediye boğuluyor.

10) Zaten kazancı yüksek ve "gerekli" olan şirketleri küresel şirketler satın alıyor. Geriye kalan şirketler geleceği olmayan, pazarda çok zorlanacak şirketler.

11) Yapay zeka ve robotların gelişimi ile mavi yakalı ve beyaz yakalı istihdamı çok düşüyor. Gelecekte daha da düşecek.

12) Yeni ekonomide devletler vergi toplayamadığı için, şirketler rekabet edemediği için ve bireyler işsiz kalacakları  için etkilenecek.

13) Ayrıca Çin'in önemli bir üretim merkezi olmasının doğal sonucu milletler üretimi unutacak. Milletlerin üretim hafızası silinecek.

14) Ulus devlerin toplam borç stoku 250 trilyon doları aştı. Dünyanın toplam yıllık hasılasının 80 trilyon dolar olduğunu göz önüne alırsak borç stokunun ne anlama geldiğini daha iyi yorumlayabiliriz.

15) Ulus devletler bir taraftan borcu borç ile çevirirken diğer taraftan bütçe açığı vermeye devam ediyor. Dünyada bütçe açığı vermeyen devlet az. Yani bir taraftan borç yükü devam ediyor. Diğer taraftan borç yüküne eklemeler geliyor.

16) Türkiye bu işin neresinde? Kamunun, şirketlerin ve bireylerin borcu dünya ortalamasına göre az. Ama geçmişe göre fazla.

17) Türkiye ne yapmalı? Bölgede yaşanan Çin-ABD kapışmasını fırsata çevirmeli. Borçsuz devlet, şirket ve birey dönüşümünü sağlamalı. Bu imkansız gibi görünse de Rusya bunu başardı. Üstelik 5 yıl gibi kısa sürede.

18) Bireyler noktasında eğitime daha fazla önem vermeli. Özellikle yazılım ve teknoloji eğitimi desteklenmeli. Sadece üniversite düzeyinde değil lise düzeyinde de bu işe ağırlık vermeliyiz.

19) Her türlü Ar-Ge projesi teşvik edilmeli. Rektörlerin çiftliği haline gelen üniversiteler tüm mesaisini, bütçesini ve enerjisini bilimsel çalışmalara ayırmalı.

20) Dünyanın en iyi üniversiteleri listesine bunu yıl Türkiye'den Çankaya ve Sabancı Üniversitesi girdi. İlk 600'de Bilkent, Hacettepe, Koç; ilk 800'ün içine ise Boğaziçi, İTÜ ve ODTÜ var.

21) Gelişimi sağlayacak beyinleri AB ve ABD'yi kaptırıyoruz. Bizim beyin göçü alan ülke olma konumuna gelmemiz gerekli.

22) Türkiye'nin yükselişi yazılım ve teknolojiye verdiği önemi artırmaktan geçiyor. Bunu başarırsak 21. yüzyılda var oluruz. Bunu başaramazsak 21. yüzyıl bizim için kaybedilmiş bir yüzyıl olur.

23) Analizin tamamına www.tebernuskirecci.com.tr 'dan ulaşabilirsiniz.

 

Altının onsu düşme eğiliminde!

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için tıklayınız

Tebernüş Kireçci'nin yazılarını okumak ve yorum yapmak için tıklayın