5 soruda dükkanların emlak ve çöp vergisi!

5 soruda dükkanların emlak ve çöp vergisi! 5 soruda dükkanların emlak ve çöp vergisi!

Kasım ayı itibari ile 2. taksit dönemi başlayan dükkanların emlak ve çöp vergisi nasıl ödenir? Dükkanların emlak ve çöp vergisi ne kadar?

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

Dükkan sahibi ve kiracıların her sene ödemekle mükellef olduğu vergilerin başında emlak ve çöp vergisi geliyor. Bu vergiler senede 2 eşit taksit halinde ödenebiliyor. 

 

2017 yılı için dükkanların emlak ve çöp vergisi ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapıldı. Vergide 2. taksit dönemi ise Kasım ayı itibari ile başladı. Ödemeler Kasım ayının bitmesi ile sona erecek.

 

Peki, dükkanların emlak ve çöp vergisi nasıl ödenir? Dükkanların emlak vergisi ne kadar? Dükkanların çöp vergisi ne kadar?

 

1- Dükkanların emlak vergisi ne kadar?


Dükkanların emlak vergisi borcu, dükkanın değeri üzerinden bağlı olduğu belediyeye göre belirlenen emlak vergisi oranları ile hesaplanarak tespit ediliyor.

Dükkanların emlak vergisi normal yörede    :Binde 2
Dükkanların emlak vergisi büyükşehirde    :Binde 4

 

2- Dükkanların emlak vergisi nasıl ödenir?


Dükkanların emlak vergisini dükkan sahipleri ödüyor. Dükkan sahipleri, bu dükkanı kullanmasa da vergiyi ödemekle mükellef oluyor. Ödemeler bağlı olunan belediyeye yapılıyor.

 

3- Dükkanların çöp vergisi ne kadar?


Dükkanların çöp vergisi de, emlak vergisi gibi büyükşehir ve normal yörede farklı bedellerde hesaplanıyor. Dükkanlar için ödenecek çöp vergisi dükkanın tür ve grubuna göre değişkenlik gösteriyor.

 

Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi

 
Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi

 
İndirimli çevre temizlik vergisi uygulaması

 

4- Dükkanların çöp vergisi nasıl ödenir?


Dükkanların çöp vergisi, emlak vergisi gibi bağlı olunan ilçe belediyesinde ödeniyor. Verginin mükellefi taşınmazı kullanan kimse oluyor. Dükkanda kiracının olması halinde vergi mükellefi kiracı oluyor. Dükkanın boş olması halinde vergi ödenmeyecek olup, muafiyet için belediyeye beyanname verilmesi gerekiyor.

 

5- Dükkanların emlak ve çöp vergisi ödenmezse ne olur?


Dükkanların emlak ve çöp vergisinin ödenmemesi halinde vergi borcuna ödenmemiş her ay için aylık vergi cezası yansır. Ayrıca dükkanların vergi borcunun olması kiralama ve satışa da engel oluyor.

 


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com

 

pus