Acendis, yurt dışında büyümeye odaklandı!

Acendis, yurt dışında büyümeye odaklandı! Acendis, yurt dışında büyümeye odaklandı!

Anahtar teslimi hastane projelerine imza atan Acendis, yurt dışında yeni ülkelerle büyümeye odaklandı. Kuruluş, Çin'de ve Suudi Arabistan'da şirket kurdu. Bu iki pazarın önümüzdeki üç yılda ciroya 55-60 milyon dolarlık katkı sağlaması hedefleniyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Türkiye dahil 20 ülkede aktif olarak faaliyet gösteren Acendis, Türkiye'de Acıbadem'den Medicalpark Sağlık Grubu'na kadar zincir hastanelerin birçoğu için proje gerçekleştirdi. Yurtdışı ayağını genişleten şirket, son olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nde ve Suudi Arabistan'da şirket kurdu. Bu coğrafyalardaki iş fırsatlarıyla yakından ilgilendiklerini vurgulayan Acendis Şirketler Grubu CEO'su Haşan Şahin, "Şu anda Ürdün'de devam eden bir projemiz var. Amman'daki projemiz Al-Kindi Hospital 2019'da devreye girecek. Bu projenin yatırım maliyeti 50 milyon dolar. Katar'ın başkenti Doha'da ise ilk Türk hastanesi olarak faaliyet gösteren Turkish Hospital'ı tamamladık" diyor.

YÜZDE 10 BÜYÜME HEDEFİ

Ekonomist'te yer alan habere göre; 2018 yılını 100 milyon Euro ciro ile kapatmayı planlayan Acendis Şirketler Grubu, 2019 yılında ise yüzde 10 oranında büyümeyi hedefliyor. Yeni girilen Çin ve Suudi Arabistan pazarlarının şirket cirosuna önümüzdeki üç yılda yüzde 20 katkı sağlaması bekleniyor.

250 çalışanla hizmet veren grup, Çin'deki ve Suudi Arabistan'daki yeni yatırımlarıyla ve projeleriyle çalışan sayısını da yüzde 10 oranında artıracak.

ÇİN'DE FIRSAT VAR

Son yıllarda Çin hükümeti tarafından sağlık sistemini geliştirmek amacıyla yapılan önemli reformlar, kaydedilen hızlı ekonomik gelişmelerve sosyal kalkınma nedeniyle, yabancı yatırımcılar Çin sağlık sektöründe daha fazla yer almaya başladılar. Daha fazla sağlık reformları ve hükümetin beş yıllık planı çerçevesinde geliştirdiği politikalar, Çin'in sağlık sektörünü biçimlendiriyor. Bu gelişmeleri takip eden Acendis de Çin'in Guangzhoü şehrinde Acendis China'yı faaliyete geçirdi. Alt yapıdaki gelişmelerin, sigorta kapsamının genişletilmesi ve yenilikler için desteklerin çok uluslu şirketler için olumlu etkileri olacağını belirten Haşan Şahin, "Hedefimiz önümüzdeki beş yılda üstlendiğimiz projelerle Çin'de 50 milyon dolarlık iş hacmine ulaşmak" diye anlatıyor.

McKinsey & Co.'nun raporuna göre 2011 yılı itibarıyla 357 milyar dolar olan Çin'deki sağlık hizmeti giderlerinin, Çin'in yüzde 12 civarında olan yıllık bileşik büyüme oranında büyümesi durumunda 2020'de 1 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Çin hükümeti Sağlık Endüstri Zirvesi raporuna göre ise 15 yılda sağlıklı bir Çin inşa etmeyi vaad eden 'Healthy China 2030' ismini taşıyan bir plan geliştirdi. Buna göre 2030 yılında sağlık hizmetleri sektörünün 2,3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Körfez yatırımları büyüyor

1.    Suudi Arabistan sağlık sektöründe Ortadoğu'nun en hızlı gelişen ülkelerinden biri. Acendis, bu ülkede anahtar teslim projeleri gerçekleştirmek üzere faaliyetlerini hızlandırdı. Bu ülkede projelere imza atan ideal İDea firmasıyla bir ortaklık kuruldu.
2.    Ürdün'ün başkenti Amman'da 2019'da faaliyete geçecek olan Al-Kindi Hospital ise genel bir hastane olmasının yanında özellikle bariatric cerrahi alanında uzman bir hastane olacak.
3.    Katar'ın başkenti Doha'da ilk Türk hastanesi olarak faaliyet gösteren Turkish Hospital da Acendis'in son dönemde yurtdışındaki önemli projelerinden biri oldu.

 

pus