Aga Khan Mimarlık Ödülleri'ne Türk damgası!

Aga Khan Mimarlık Ödülleri'ne Türk damgası!


İlk Aga Khan Ödülleri 1980 yılında Lahor'da açıklanmıştı. Türkiye'den Ankara'daki Türk Tarih Kurumu binası, Bodrum'daki Ahmet Ertegün Evi için Mimar Turgut Cansever ile Edirne'deki Rüstem Paşa Kervansarayı ile Ertan Çakırlar ödüllendirildi...İlk Aga Khan Ödülleri 1980 yılında Lahor'da açıklanmıştı. Türkiye'den Ankara'daki Türk Tarih Kurumu binası, Bodrum'daki Ahmet Ertegün Evi yenileme çalışması için Mimar Turgut Cansever (Dünyada üç Aga Khan Mimarlık Ödülü almış tek mimar) ile Edirne'deki Rüstem Paşa Kervansarayı'nın yenilenmesi ile Ertan Çakırlar ödüllendirildi.


- Edirne Rüstempaşa Kervansarayı


- Mimar Turgut Cansever Demir Tatil Köyü(1982) ile Aga Khan Mimarlık Ödülünü kazanarak Dünyada üç Aga Khan Mimarlık Ödülü almış tek mimar olarak adını mimarlık tarihine yazdırdı.


- 1983 ödülleri ise 10 ülkeden 11 yapıya verilmiştir. Bu ülkelerden biri de Türkiye'dir ve ödül Türkiye'den bu ödüle Nail Çakırhan layık görüldü.


- 1986’ya gelindiğinde Sedat Hakkı Eldem Sosyal Sigortalar Kurumu Binası ile Aga Khan Mimarlık Ödülü’nün sahibi oldu.


- Aynı yıl Türk mimar Çelik Gülersoy’da Sultanahmet Evleri ile ödül almaya hak kazandı.


- Üç yıl aradan sonra Türkiye’ye ödül getiren mimar Gürel Yazlık Evi (1989) ile Sedat Gürel oldu.


- Behruz Çinici ve Can Çinici 1995 yılında TBMM Camii Kompleksi ile Aga Khan Mimarlık Ödülü’nü kazandı.


- 2001 yılında Olbia Sosyal Tesisleri ile Cengiz Bektaş ödüllendirildi.


- 2004 yılında B2 Evi ile Aga Khan Mimarlık Ödülü'ne Han Tümertekin layık görüldü.


- Son olarak Mimar Emre Arolat, İpekyol Tekstil Fabrikası projesi ile 2010 yılında Aga Khan Mimarlık Ödülü’nün sahibi oldu. Arolat aynı zamanda 2011 yılında iki projesiyle Green Good Design Awards ödülüne layık görüldü.


Dünya