14 / 08 / 2022

Aksaray'da inşaatı biten 1620 dükkan hak sahiplerine teslim ediliyor!

Aksaray'da inşaatı biten 1620 dükkan hak sahiplerine teslim ediliyor!

TOKİ tarafında şehir içinde kalmış eski sanayi sitelerini şehir dışına taşımak için inşa edilen 1620 dükkan hak sahiplerine teslim ediliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) Aksaray'da şehir içinde kalmış eski sanayi sitelerini şehir taşımak için inşa ettiği 1620 dükkan hak sahiplerine teslim ediliyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre;  TOKİ  tarafından Yeni Sanayi Siteleri Projeleri dahilinde Hamidiye Mahallesi'nde 2018 yılında inşaatına başlanan ve Kasım ayı itibarıyla inşa süreci biten dükkanlar esnafa teslim ediliyor. 100 metrekarelik 696, 200 metrekarelik 420, 300 metrekarelik 189, 400 metrekarelik 149 ve 500 metrekarelik 166 dükkanın bulunduğu sanayi sitesinde üretimde verimliliğin yükseltilmesi istihdama ve bölgesel gelişime katkı sağlanması amaçlanıyor. TOKİ tarafından ayrıca Konya'da 2 bin 690 dükkan, Samsun'da 1526 iş yeri ve 207 kapasiteli Rize Çiftekavak Sanayi Sitelerinin de temelleri atılarak inşaat çalışmaları başladı. 

Osmaniye, Rize Çayeli, Afyonkarahisar Dinar, Amasya Suluova, Trabzon Akçaabat, Kayseri Kocasinan, Kütahya İnköy,  Adana  Sarıçam sanayi sitelerinin ise proje çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Anahtarını alan Aksaray Madeni Sanatkarlar ve Tamirciler Esnaf Odası Başkanı Murat Tekin, esnaf olarak 8 Kasım'da yeni dükkanların anahtarlarını almaya başladıklarını, bugüne kadar 850 esnafın dükkanını aldığını dile getirdi. 

Proje için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür eden Tekin, şunları söyledi: 

"Eski dükkanlarımızdaki esnafımızın yüzde 80'i kiracı konumundaydı. Şimdi artık dükkan sahibi olduk. Dükkanlar 100-500 metrekare aralığında 5 modelden oluşuyor. Sanayi esnafının rahatlıkla kullanabileceği şekilde yapılmış. Eski sanayi sitemiz Aksaray'a yetmiyordu, müşterilerimize hitap edemeyecek duruma gelmişti. Yeni sanayi sitemizde büyük ve küçük araç dükkanları olarak ayırdık. Mobilyacıları ve demir imalatı yapan üreticileri de ayırdık. Yani sanayi sitemiz kısım kısım olacak şekilde dizayn ettik. Eski sanayimiz gibi her şey iç içe olmayacak. Sistemli bir şekilde her isteyen istediği bölüme giderek işlerini yaptıracak. 1 Aralık itibarıyla geçici tapularımız gelecek. Gerekli abonelikleri yaptırdıktan sonra inşallah burada esnafımız işlerine başlayacak."

Aksaray da inşaatı biten 1620 dükkan hak sahiplerine teslim ediliyor!

"ESKİ DÜKKANIM BANA YETMİYORDU"

Anahtarını teslim alan mobilyacı Mesut Konuk ise dükkanları gezdiğini ve çok memnun olduğunu dile getirdi. Eski dükkanların 1970 senesinde yapıldığını ve artık kendilerine yetmediğini söyleyen Konuk, "Burada bizlere 5 model dükkan yapıldı. Esnafımız maddi gücüne göre dükkan sahibi oldu. Dükkanların içi, dışı, yüksekliği ve ışıklandırması, her şeyi çok güzel olmuş. Tam esnafa hitap edecek şekilde yapılmış. Mobilya sektöründe makine parkuru gelişti. Eski dükkanım bana yetmiyordu. Şimdi aldığımız 200 metrekarelik dükkanlar bizlere daha faydalı olacak." diye konuştu. 34 yıldır soba sektöründe hizmet veren ve anahtarını teslim alan Osman Kalaycı da eski dükkanlarının çok küçük ve yetersiz geldiğini söyledi. 

Devlet tarafından sunulan imkanların çok güzel olduğunun altını çizen Kalaycı, "Bu imkanları bir baba evladına sunamaz. Şu anda yapılan ve bizlere verilen dükkanlar hibe gibi bir şey. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Devletimizden Allah razı olsun." ifadelerini kullandı.

Yangın bölgelerinde 'TOKİ' adımı: Yeni konutlar 1 yılda tamamlanacak!