06 / 10 / 2022

Alıcı ne kadar tapu harcı öder?

Alıcı ne kadar tapu harcı öder?

Taşınmaz mal alım satım işlemleri, gayrimenkulün bağlı olduğu tapu müdürlüğünde yapılıyor. Bu işlem için alıcı ve satıcının gerekli evraklarla müracaat etmeleri ve tapu harçlarını ödemeleri gerekiyor. Peki, alıcı ne kadar tapu harcı öder?Alıcı ne kadar tapu harcı öder?

Taşınmaz mal alım satım işlemleri, gayrimenkulün bağlı olduğu tapu müdürlüğünde yapılıyor. Taşınmazın bir başka şehirde yer alması halinde de en yakın tapu müdürlüğüne giderek işlem yapılabiliyor.


Bu işlem için alıcı ve satıcının gerekli evraklarla müracaat etmeleri ve tapu harçlarını ödemeleri gerekiyor. Peki, tapu devri için hangi belgeler gerekir? Alıcı ne kadar tapu harcı öder?


Satıcıdan istenen evraklar:

- Tapu aslı veya fotokopisi

- 1 Resim

- Nüfus Cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi

- Vergi borcu yoktur yazısı 

- Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname 

 

Alıcıdan istenen evraklar:

- 2 Resim

- Nüfus Cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi

- Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname 


Alıcı ne kadar tapu harcı öder?

Emlak alım satım işlemi için ödenecek tapu harcı, gerçekleşen satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Tapuda harç, satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanarak ödeniyor. Bu bedel alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor.


Buna göre alıcı binde 20, satıcı binde 20 ödüyor. Ancak bazen bu bedel yalnız alıcı tarafından binde 40 oranında ödeniyor. Bu durum tarafların aralarında yaptıkları anlaşmaya göre değişkenlik gösteriyor. İntifa hakkı tesisi tapu harcı 2015!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com


Geri Dön