09 / 08 / 2022

Altın fiyatları düştükçe düştü: Bu seviyeden sonra fiyatlar patlayabilir uyarısı

Altın fiyatları düştükçe düştü: Bu seviyeden sonra fiyatlar patlayabilir uyarısı

Altın fiyatları son 3 ayda güçlü merkez bankalarının etkin faiz artırımı politikaları yüzünden beklenen performansını göstermekten uzak kaldı. Piyasalarda savaşın etkisiyle beliren jeopolitik riskler yatırımcının altına olan yönelimini yeniden sağlayabilir beklentisi mevcut. İşte ayrıntılar..Küresel piyasalarda altın fiyatları son üçüncü ayını da kayıpla kapatmaya hazırlanıyor. Dünyanın rezerv parası doların kuvvetlenmesi ve ABD ve AB Merkez Bankalarının yükselen enflasyona karşı attığı sert adımların etkisiyle 2021’in başından bu yana çeyreklik bazda en sert düşüşü yaşayacak.

Altın Haziran ayının son günden sakin bir seyir izlese de değerli metal, nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayan ikinci çeyrekte 2021 başlarından bu yana en kötü çeyreklik performansını gösterdi. Doların diğer para birimleri karşısındaki yükselişi bu zaman diliminde yatırımcıların değerli metalden uzak durmasına neden oldu.

Çeyreklik bazda ikinci çeyrekte yüzde 6,2 gerileyen altının spot piyasadaki ons fiyatı bugün yüzde 0,4 kayıpla bin 807 dolar seviyesinde seyrederken ABD vadeli altın işlemleri de 1807 dolara düştü.

İç piyasada dolar/TL’nin 16,70 seviyelerinde seyretmesiyle birlikte gram altın 985 lira seviyelerinde bulunurken çeyrek atın 1589 lira satış ve 1609 TL satış seviyelerinde, Cumhuriyet altını ise 6 bin 326 TL alış ile 6 bin 414 TL satış seviyelerinden işlem görüyor.

Rusya ve Ukrayna savaşının ortaya çıkardığı riskler ile merkez bankalarının faiz hamlelerinin ekonomik durgunluk riskini artırması da altının güvenli liman talebini koruyor. Özellikle ikinci çeyreğin başında güvenli liman talebi altın talebini bir miktar desteklese de sonrasında merkez bankalarının agresifleşmesi sarı metalde satış baskısını güçlendirdi.

Altın fiyatları düştükçe düştü: Bu seviyeden sonra fiyatlar patlayabilir uyarısıSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.