02 / 07 / 2022

Altın fiyatları neden düştü? 17 Mayıs gram altın düşüşte mi, yükselişte mi?

Altın fiyatları neden düştü? 17 Mayıs gram altın düşüşte mi, yükselişte mi?

Altın fiyatları geçtiğimiz hafta ve dün 14 haftanın en düşük seviyesine gerilemişti. Salı günü ise gram altında yükseliş gözlemlendi. Altın yatırımcılar için güvenli liman olarak devam ederken son günlerde yaşanan hareketlilik endişelere sebep oldu. Peki altın fiyatları neden düştü?Altın fiyatları son birkaç gündür güçlü bir düşüş eğilimindeyken bugün yükselişe geçti. Yatırımcılar tarafından yoğun ilgi görülen altın fiyatları, geçtiğimiz günlerde doların talebi düşürmesiyle 14 haftanın en düşük seviyesine gerilemişti. Peki gram, çeyrek altın fiyatları ne kadar oldu, son durum nedir?

Geçtiğimiz haftayı düşüşle tamamlayan altın fiyatları yeni haftanın ilk işlem gününde haraketlilik devam ediyor.  Altın fiyatları, yüksek tahvil getirileri ve güçlenen ABD dolarının külçe talebini azaltmasıyla Pazartesi günü düşüşe geçmişti. Salı günü ise gram altın fiyatları yükselişe geçti.

Altın fiyatları neden düştü? 17 Mayıs gram altın düşüşte mi, yükselişte mi?

Altın piyasasındaki son duruma göre ABD’deki ekonomik gelişmelerin etkisiyle yön bulmaya devam ediyor. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini artırmaya başlamasıyla birlikte mart ayından itibaren aşağı yönlü bir seyir izleyen altın fiyatları geçtiğimiz hafta ABD’de enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde gelmesiyle birlikte düşüşe geçmişti.

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.