27 / 05 / 2022

Antalya'da 3 proje için 76 milyon liralık yetki!

Antalya'da 3 proje için 76 milyon liralık yetki!

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, Sakarya Bulvarı ve Düden Kavşağı arasında yapılacak katlı kavşak için 22 milyon, Sahilkent Toptancı Hal Kompleksi için 13 milyon, Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi'nin yapımı için 41 milyonluk toplamda 76 milyon TL'lik borç yetkisi verildi.Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinde 3 proje için 76 milyon liralık borç yetkisi verildi. Antalya Büyükşehir Belediyesinde gerçekleştirilen şubat ayı olağan toplantısına, 49 maddenin görüşülmesiyle devam edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel başkanlığındaki mecliste, Sakarya Bulvarı ve Düden Kavşağı arasında yapılacak katlı kavşak için 22 milyon lira, Sahilkent Toptancı Hal Kompleksi için 13 milyon lira, Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi'nin yapımı için 41 milyon liralık borç yetkisi istendi. Yapılan oylama sonucunda CHP grubunun ret, AK Parti ve MHP gruplarının "Evet" oyu ile borç yetkisi, Genel Sekreter Birol Ekici'ye verildi. Başkan Türel, belediyenin 2017 için borç limitinin 113 milyon lira olduğunu kaydetti. Hizmet gereği borçlandıklarına dikkati çeken Türel, borç limitinin aşılması durumunda İçişleri Bakanlığından izin almak zorunda olduklarını kaydetti. 


'LİMİTİ BAHANE ETMEYİN' 

Belediyenin önceki yıl gelirinin 1,5 katı kadar borçlanabileceğine işaret eden Türel, şöyle devam etti: "Borçlanma yapılırken kılı kırk yalıyoruz. Bizden önceki yönetim zamanında borç sıkıntısı yaşanmıştı. 


Yakın zamanda bunun sonucunu göreceğiz. Önceki dönemimde borçlanma konusunda bir iftiraya uğradık. AK Parti'nin muhalefet olduğu ilçe belediyelerin borçlanmasında AK Partili meclis üyeleri 'Evet'ya da 'Çekimser'oy kullandı. Burada proje için istenilen borç yetkisine ret oyunun verilmesini anlamak mümkün değil. Limit meselesi rahatlıkla çözülebilir. Limit bahane edilerek meclis üyelerinin ret oyu vermesini anlamakta zorlanıyorum. Proje bazlı borçlanıyoruz. Borç yiğidin kamçısıdır." Mecliste, Kemer ilçesindeki Ayışığı Plajı'nın arka bölümündeki boş alan için de karar çıktı. Başkan Türel, meclis kararıyla mülkiyeti Toplu Konut Idaresi'nde (TOKİ) olan alan için protokol düzenleyeceklerini belirtti. 


TOKİ'YE PAY VERİLEBİLİR 

Protokolle yapacakları projede kat karşılığında TOKİ'ye yüzde 30 oranında pay vereceklerini anlatan Türel, "Burası eski ralli şampiyonasının yapıldığı alanın otoparkı. Büyükşehir olarak Kemer'e yaşam merkezi kazandıracağız. Kongre salonları, kent meydanı gibi halka açık bir alan oluşturacağız. Atıl bir yeri Kemer'in en güzel yeri haline getireceğiz.  TOKİ  ile protokol imzaladıktan sonra plan değişikliği yapılacak." diye konuştu. Mecliste söz alan Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, bölgenin imar planında spor alanı olarak geçtiğini ve 2008 yılında TOKİ'nin burada konut yapmak istediğini kaydetti.Günboyu