25 / 09 / 2022

Antalya'daki arazilerde tapu savaşı!

Antalya'daki arazilerde tapu savaşı!

Antalya'nın Ermenek, Kemerağzı ve Karaçallı mahallelerinde Osmanlı dönemi tapuları olduğundan bahseden bölge halkı, arazilerin kaçak yapılarla işgal edildiğini söyleyerek tepki gösterdi. Antalya'da arazi tartışmalarının sıkça meydana geldiği Muratpaşa ilçesi Ermenek, Kemerağzı ve Karaçallı mahalleleri tartışmalar durmak bilmedi. Bölgede yaşayan halk, yargı sürecinde olan arazilerin bazı fırsatçılarca kaçak yapılarla işgal edildiğini iddia etti. Olay karşısında arazilerin başında bekleyen köylüler, CHP'li Muratpaşa Belediyesi'nin bilinçli bir şekilde yaşananlara izin verdiğini iddia etti.

GÜNDEME GELMİŞTİ

Sabah Akdeniz'de yer alan habere göre; daha önce bölgede yaşanan talanı birçok kez gündeme geldi. Toplamda bin 56 dönüme ulaşan arazi. Hazine arazisi olan yerlerin mahkeme süreci 60 yıldan fazla zamandır devam ediyor. Köylüler atalarına ait olduğunu iddia ettikleri yerlerin Osmanlı tapularının olduğundan bahsederek, bölgede konteyner benzeri derme çatma yapılar bir gecede ansızın ortaya çıkması üzerine alarm süreci başlattı. 

ARAZİ MAFYASI İDDİASI

Bölgede bulunan arazilerin vatandaşların atalarından kalma yurtları olduğundan bahseden MHP Aksu Meclis Üyesi Kemal Kara, "Zamanında atalarımız buraları satın almış. Buranın dikilitaş, diş taş, bazar yolu ve domuz çukuru gibi sınırları var. Atalarımızın devletten satın aldığı bu yerlerin bir kısmını edip dikiyoruz. Burada seralarımız, sondaj alanlarımız ve buğday diktiğimiz yerler var" açıklamasında bulundu. Son dönemlerde bölgeyi boş gören farklı insanların burayı hedef aldığını anlatan Kara, "Burada yıllardır süre gelen mahkemenin sonuçlanmadığı için vatandaşlar pek bir şey yapamıyor. O yüzden bu arazileri boş gören bazı insanlar dışarıdan gelerek yer çevirmeye çalışıyor. Gecekondu yaparak tellerler etrafı çeviriyor ve zeytin ağacı dikiyorlar. Hatta birilerine alıp satıyorlar. Bir nevi arazi m afyaları buraya çökmeye çalışıyor. Son 1 yıldır bu durum sıklaştı. Köylülerde bunu görüp yerine yurduna sahip çıkmak için buradalar" dedi.

ASAT ABONELİK VERDİ

Bölgede bulunan kaçak yapılara ASAT'ın abonelik verdiği ortaya çıktı. Vatandaşlar 'tapusuz bu yerlere ASAT nasıl abonelik verir' diye konuşarak isyan etti. Köylüler arazilerde bulunan kaçak yapılar hakkında Muratpaşa Belediyesi'ne 1 yıldır beyanda bulunduklarını ve yıkılması için başvurduklarını söyledi. Bir işlem yapılmaması nedeniyle tepki gösteren vatandaşlar "Eğer yıkılmaz ise burada çıkan problemlerden Muratpaşa Belediyesi sorumludur" uyarısında bulundu. Yaşanan durum karşısında bişey yapılmadığını iddia eden Mücahit Uyanık, "Dedelerimizden kalan bu yerin mirasçısıyım. Bizim burada resmi evraklarımız var. Bu resmi evraklar mahkemede, mahkemenin sonucunu bekliyoruz. Ondan dolayı da bu mahkemeyi fırsat bilen bazı kişiler buraya seralar ahırlar yapmışlar. Muratpaşa Belediyesi'ni biran önce göreve çağırıyoruz. Belediye geri durarak sorumluluğunu yerine getirmiyor. Burada herhangi bir sıkıntı yaşanırsa yetkililer sorumlusudur" dedi. Şerife Karan ise "Ben 64 yaşındayım kendimi bildim bileli mahkeme sürüyor. Biz burayı kimseye vermeyeceğiz. Boşa uğraşmasınlar" diye konuştu.

KARŞI KARŞIYA GELIYORLAR

Bölgede birkaç gün boyunca arbede yaşandı. Arazilerin başında nöbet tutan köylüler ile işgalci olarak suçladıkları kişiler zaman zaman karşı karşıya kaldı. Olay yerine birçok güvenlik görevlisi gönderiliyor.

NÖBET TUTUYORLAR

Bölgede bulunan arazilerin etrafı çitlerle çevrip zeytin ve badem gibi ağaçlar dikiliyor ve bahçe görüntüsünden meydana geliyor. Son olarak Karaçallı Mahallesi'nde yaşayan köylülerin 'Kızıl yerler' olarak adlandırdığı bölgede yabancı kişilerce sera ve mandıra gibi yapıların yapılması köylüleri kızdırdı. Köylüler genç yaşlı kadın erkek toplanıp nöbet tuttu.
Geri Dön