Arnavutluk'ta 500 konut inşa etmeye başlıyoruz!

Arnavutluk'ta 500 konut inşa etmeye başlıyoruz!"Her İnsan Bir Dünya" temalı programda öğrencilerle buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Arnavutluk'ta 500 konut inşa etmeye başlıyoruz'' diye konuştu.


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilkent Üniversitesi'nde Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen "Her İnsan Bir Dünya" temalı programda öğrencilerle bir araya gelip sorulara cevap verdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 ve 2071 hedeflerinde Türkiye'nin belirleyici bir güç olarak mesafe kat etmeye devam edeceklerini söyleyerek "Zulmün egemen olmadığı, barışın egemen olduğu bir dünya hep hayalimizdir. Bunu başarmamız lazım. Özellikle birçok ülkede hala emperyalizmin o hakim ruhunu görüyoruz, bundan kurtulmamız lazım." açıklamasında bulundu.

Afrika ülkelerinde kişi başına düşen milli gelirin Türkiye'nin 20 yıl önceki durumundan daha düşük olduğunu belirten Erdoğan, "Biz şu anda uluslararası donörler camiası içinde en az gelişmiş ülkelere en büyük desteği veren ülkeler arasında birinciyiz. Bizden milli geliri itibarıyla zengin olan ülkelerin hiçbirisi bizim bu yaptığımızı yapmıyor." dedi.

Arnavutluk'ta meydana gelen depremin ardından Avrupa ülkelerinden Durres bölgesine yardım gitmediğini söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin Kızılay ve AFAD ile bölgeye anında intikal ettiğini belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

"Çevre ve Şehircilik Bakanımı heyetiyle oraya gönderdim. Arnavutluk'ta 500 konut inşa etmeye başlıyoruz. Biz şu anda bu insanlara yardım yapmazsak bu insanlar kışı nasıl anlatacaklar. Diğerleri (Avrupa) henüz bu işe yaklaşmadılar. Biz şu anda 500 ile 100 milyon dolar arasında bu konutlar için yardım yapmayı planlıyoruz."  

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar’ın da konuşma yaptığı programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Doğramacı da katılım gösterdi.