Arsa yatırımcılarının yeni tercihi Beykoz Tokatköy!

Arsa yatırımcılarının yeni tercihi Beykoz Tokatköy! Arsa yatırımcılarının yeni tercihi Beykoz Tokatköy!

Üçüncü köprü güzergahındaki Beykoz'un Tokatköy Mahallesi (köyü), arsa yatırımcılarının en çok uğradığı bölgelerden. Arsa fiyatları son birkaç yıldır yükseliyor. Bölgede yeni üniversiteler inşa halinde, markalı konut projeleri gün sayıyor...İSTANBUL Boğazı'na kurulmakta olan üçüncü köprünün güzergahında yer alan Beykoz İlçesi, birkaç yıldır arazi yatırımcılarının markajı altında. Nedeni malum; hedef köylünün elindeki 2B arazilerini uygun fiyata satın alabilmek. Çünkü İstanbul'da 2B arazilerinin yarıdan fazlası bu ilçede bulunuyor. Şu anda Beykoz'da yaklaşık 27 bin dönüm 2B arazisi var. Arsa yatırımcılarının Beykoz'da en çok araştırma yaptıkları bölgelerin başında ise Tokatköy Mahallesi geliyor. 


Mahalle, yaklaşık 4 bin dönüm arsa potansiyeline sahip. Bunun 2 bin dönümü 2B arazisi, kalan bölümü ise Hazine ve diğer imarsız arazilerden oluşuyor. Arsa yatırımcısının Tokatköy'e ilgi göstermesinin ana nedeni ise, bölgedeki 2B arazilerinin tapularının verilmeye başlaması ve bölgedeki imar çalışmalarının yakında sonuçlandırılacak olması. Tokatköy sakinleri açısından bu iki olumlu gelişme mahalledeki arsaların fiyatlarının son birkaç yılda iki ila beş kat artmasına neden olmuş. NEF, Tahincioğlu, EA İnşaat, Mudanya Grup, Toya Yapı gibi birçok büyük inşaat firmasının, büyük ölçekli arsa alımına imza attıkları bölgedeki emlakçılar tarafından dile getiriliyor. 


2B'LER CİDDİ SORUN 

Bölgede, 1 dönümden 400 dönüme kadar farklı büyüklüklerde satılık imarsız arsa bulmak mümkün. Bu arazilerin tapu sorununun yakında sonuçlanması ile değerlerinin en azından ikiye katlanacağını hatırlatmakta yarar var. Tokatköy'de şu anda imarsız arsaların metrekare fiyatı 350 TL'den başlayıp, yerine ve konumuna göre 1.200 TL'ye kadar çıkabiliyor. Bölgede, zilliyet (kullanımdan doğan hak) devri ile belediye üzerinden 2B arazisi satışı yapılabiliyor. İmarın olmadığı mahallede, yapı potansiyelinin tümünü eski, kaçak ve sağlıksız yapılar oluşturuyor. Tapu problemi nedeniyle ev fiyatlarının çok yüksek olmadığı Tokatköy'de satılmayı bekleyen bir hayli evin olduğu ifade ediliyor. 


ADINI FATİH SULTAN MEHMET KOYDU 

Tokatköy, İstanbul'un Beykoz ilçesinde bulunan bir mahalle. Nüfus olarak Beykoz'un en kalabalık üçüncü mahallesi. Adını, Fatih Sultan Mehmet'in, Tokat Kalesi'nin alınmasını öğrendiğinde "Buranın adı Tokatköy olsun!" demesiyle almış. İstanbul'un fethinde kullanılan kızak ağaçlarının Tokatköy'den getirildiği rivayet edilmekte. 


1950'lerde göç almaya başlayan Tokatköy, ağırlıklı olarak Orta ve Doğu Karadeniz'den göç almış. İlk gelenler arazileri parsellemiş. Sonra gelenlere bu arazileri satmışlar. Çok düşük fiyatlarla satılan araziler satıldıkça küçük parsellere bölünmüş. Şimdilerde Tokatköylüler, fiyatlarda artış beklense de küçük parseller nedeniyle mutlu değiller. 


Tokatköy'de yaklaşık 15 bin kişi yaşıyor. 2B kapsamında arazisi olan 5-6 bin kişi var. Bölgenin 1/1000 uygulama planları Beykoz Belediye Meclisi'nce onaylanmış durumda; İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi onayına gönderilme aşamasında. 

"Arazi fiyatları beş kat artabilir" 
Ali ÖZKAN / Re/Max Aragonit Gayrimenkul danışmanı


Tokatköy'e yatırımcının ilgi göstermesinin sebeplerinin başında, trafik keşmekeşinden uzak olması, sessiz, huzur verici bir ortam vaadetmesi, lokasyon olarak inşa halindeki üçüncü köprü ve otoyola çok yakın bir konumda bulunması geliyor. Arsa potansiyeli takriben 4 bin dönüm civarında olup, bunun yaklaşık yüzde 50'si 2B arazisi, geri kalan kısmı Hazine ve diğer imarsız arazilerden oluşuyor. Bölgedeki imarsız arazilerin fiyatı son dönemde iki ile beş kat arasında artış gösterdi. Lokasyonuna göre bin metrekarelik bir arsa için 1 milyon TL isteniyor. "Üniversiteler talebi artıracak" 
Gürsel ATAGÜN / İstanbul Umum Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Beykoz Bölge Sorumlusu 


Beykoz lokasyon olarak üçüncü köprünün güzergahında yer almasından dolayı İstanbul'un gelişme potansiyeli gösteren en şanslı ilçelerinin başında geliyor. Yüzde 85'i ormanla kaplı olan bölgede, İstanbul'un diğer ilçeleri ile karşılaştırıldığında kişi başına düşen yeşil alan miktarı çok yüksek. Bölge bu özelliğinden dolayı yatırımcı çekmekte. Ayrıca Beykoz İlçesi'nde kurulmuş olan Türk-Alman Ünviversitesi, Lojistik Meslek Yüksek Okulu, Kemerburgaz Üniversitesi, bina inşaatları devam eden Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Yabancı Diller Okulu bölgeye ayrı bir değer katacak. Bu üniversitelerde 25 bin öğrencinin okuyacağı öngörülüyor. Bu sadece öğrenciler için yaklaşık 10 bin ev ihtiyacının ortaya çıkacağı anlamına geliyor. Oluşacak konut talebine bağlı olarak, markalı konut üreticilerinin de yakında bölgede yeni projelere başlamasını öngörüyoruz.

Esra ADIBELLİ NEŞELİ / TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Özel Projeler Departmanı Yönetici Yardımcısı 


Tokatköy SWOT analizi 


GÜÇLÜ YÖNLER 

- Bölgede 2B arazi stoğu oldukça fazla. 

- Bölgenin 1/1000 planlan Beykoz Belediye Meclisi'nce onaylanmış olup İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi onayına gönderilme aşamasında. 

- Kuzey Marmara Otoyolu çıkış noktalarından Riva bağlantısına yakın konumda. 

- İstanbul'un rekreasyon alanlarından olan Anadolu Kavağı, Polonezköy ve Riva'ya yakın konumda. 

- Mahallenin büyük kısmı ormanlık alandan oluşuyor. 


ZAYIF YÖNLER 

- Bölgeye toplu taşıma araçları ile ulaşım kısıtlı. 

- Bölgede Boğaz manzarasına sahip arsa stoğu kısıtlı. 

- Bölgenin planları henüz onaylanmadığı için yasal sürecin uzama ihtimali bulunuyor. 


FIRSATLAR 

- Kuzey Marmara Otoyolu'nun tamamlanması ile Tokatköy'ün ulaşım imkanları güçlenecek. 

- Bölgede henüz inşaatlar başlamamış olmakla birlikte bilinirliği yüksek firmaların yatırımları gündemde. 

- Bölgede 2013-2014 eğitim öğretim yılında Türk Alman Üniversitesi açıldı. 

- Bölgede 2B arazilerinin tapuları verilmeye başlandı, mülkiyet problemi giderilme çalışmaları devam ediyor. 

- Şehir merkezi kalabalığı ve gürültü kirliliği olmayan bir bölge. 

- Bölgenin düşük yoğunluklu konut alanı olarak gelişmesi planlanıyor.

 

TEHDİTLER 


-Kuzey Marmara Otoyolu'na doğrudan bir bağlantısı bulunmamakla birlikte, bölgede böyle bir beklenti ve spekülasyon olabileceği düşünülüyor. 


Para 
Haber Posta Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Arsa yatırımcıları son dönemlerde Beykoz'un Tokatköy Mahallesi'ni yakın markaja almış durumda. 4 bin dönümlük arazinin olduğu bölgede imar çalışmalarında da sona gelindi. Bölgede çok sayıda markalı inşaat firmasının da arsa aldığını hatırlatalım. Posta