Askeri gazino ve değerli sosyal tesisler özel şirketlere mi kiralanacak?

Askeri gazino ve değerli sosyal tesisler özel şirketlere mi kiralanacak? Askeri gazino ve değerli sosyal tesisler özel şirketlere mi kiralanacak?

Askeri gazino, vardiya yatakhaneleri ve değerli sosyal tesisler özel şirketlere mi kiralanacak?Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) elinde bulunan Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesine tepkiler sürerken şimdi de askerin kullandığı gazinolar ve sosyal tesisler tehlikeye girdi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, AKP milletvekilleri, Jandarma ve Sahil Güvenlik personelinin askeri eğitim ve dinlenme için kullandığı kışlaların içinde veya dışındaki sosyal tesislerin, gazinoların, vardiya yatakhanelerinin ve özel donanımlı eğitim merkezlerinin özel şirketlere kiralanması için bir yasa teklifi hazırladı.

Hazırlanan teklif, muhalefet partilerinin itirazlarına rağmen İçişleri Komisyonu'ndan geçti ve Meclis Genel Kurulu'nun gündemine girdi.

ŞİRKETLERE VERİLECEK

Askeri birlik niteliğindeki Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesi askeriyedeki yer alan diğer birimlerin de kiralanmasına yol açıyor. Sosyal tesis ve gazinoların özel sektöre kiralanmasının önünü açacak düzenlemeye ilişkin yasa teklifinin 22 ve 32'nci maddelerine göre, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı vardiya yatakhaneleri, gazinolar, kantinler ve sosyal tesisler ile özel, yerel ve kış eğitim merkezlerinin tamamı, bir bölümü veya bazı şubeleri özel kişi ya da şirketlere kiraya verilebilecek.

Böylece askeri birliklerin içinde veya dışında yer alan ve sadece askeri personelin yararlanabildiği bu yerler, kiralama yetkisi verilen kişi veya şirketler tarafından işletilip kazanç elde edilen yerlere dönüşecek. Mevcut düzenlemede bu yerlerin komutanlıklar tarafından kurulacağı hükmü bulunurken işletmesinin kiralanabileceğine yönelik bir izin de bulunmuyordu.

GELİRİN BİR BÖLÜMÜ BÜTÇEYE

Hazırlanan teklife göre, kiralamadan elde edilecek gelirlerin tamamına yakını komutanlıklara aktarılırken, bir bölümü de bütçeye gönderilecek. Tesislerden faydalanacak tüm askeri ve sivil personelden üye aidatı ve kart ücreti de alınacak. Düzenlemeye sert tepki veren CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, böyle bir maddeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyerek itiraz etti. Milletvekillerine verilen bilgi notunda, ‘buralarda er, erbaş sayısının az olmasından, erlerin artık askerlik yapmamasından kaynaklı müşteri bulamamaktan' bahsedildiğini dile getiren Öztunç, “Sanki gazinolara er gidiyordu. 'Bu komutanlıkların Akdeniz'de, Ege'de çok güzel yerleri var. Yer de kalmadı, bütün kuşlar bitti, sıra leyleğe geldi. Bunu kabul edemeyiz” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Tank Palet Fabrikası açıklaması!