Atatürk'ün mirası kurumların inşaatı yarım kaldı!

Atatürk'ün mirası kurumların inşaatı yarım kaldı!

Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM), Türk Dil Kurumu (TDK), Türk Tarih Kurumu (TTK) ve Atatürk Kültür Merkezi'ni (AKM) tek çatı altında toplayacak olan kompleksin inşaatı yarım kaldı.


Satıştay’ın Türk Dil Kurumu 2018 denetim raporu, ekonomideki olumsuz tablonun Atatürk’ün mirası olan kurumları tek bir çatı altında toplayacak olan kompleksin yapımının durmasına neden olduğunu ortaya çıkardı.

Başkent Ankara'da inşa edilecek kompleks için Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AKDTYK) ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında 18 Mayıs 2015 tarihinde ön protokol imzalandı.

9 Haziran 2016'da ise TDK, TTK, AKDTYK ve  TOKİ  arasında ise sözleşme yapıldı.

Sözcü gazetesinden İsmail Şahin'in haberine göre TOKİ, beş kurumu bir araya toplayarak, Eskişehir yolundaki yaklaşık 70 dönümlük arsada inşa edilecek 50 bin metrekare kapalı alana sahip kompleks için 14 Aralık 2017 tarihinde ihaleye çıktı. İhaleyi 158 milyon 735 bin lira teklifle kazanan ARTIM İnşaat & Bahaş İnşaat İş Ortaklığı ile 26 Ocak 2018 tarihinde sözleşme imzalandı.

ÖNCE İŞİ YAVAŞLATTILAR

2 Mayıs 2018 tarihinde yer teslimi yapıldı ve sözleşmede 13 Kasım 2019 günü işin bitiş tarihi şeklinde belirlendi.

Sayıştay'ın 2018 yılı Türk Dil Kurumu denetim raporunda yer alan bilgiye göre, geçtiğim yıl yüzde 56'sı tamamlanması gereken projede inşaat seviyesi yüzde 4.69'da kaldı. Yapılan incelemede, yüklenci firmalar 2018 yılında imalat girdilerinin fiyatlarında beklenmeyen artışların yarattığı belirsizlik sebebiyle inşaat faaliyetlerini yavaşlattı.

PROJENİN TASFİYESİNİ İSTEDİLER

Raporda yer alan bilgilere göre, TOKİ projedeki gecikme ve belirsizliklerle ilgili olarak Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na herhangi bir bilgi vermedi.Bunun üzerine yatırım projesinde yaşanan gecikme ve belirsizliklerin Atatürk'ün mirası kurumlara ilave mali yükler getirilmeden önlenmesi, inşaat takvimi ve imalat işlerinin sözleşmesinde öngörüldüğü biçimde zamanında yerine getirilmesi için 19 Şubat 2019 tarihinde Türk Dil Kurumu TOKİ'den bilgi talep etti.

18 Mart 2019 tarihinde TOKİ'den gelen yazılı cevapta, yüklenici firmaların Ocak 2019 tarihinde çıkartılan yasadan elde ettikleri hakla sözleşmelerin tasfiyesi talebinde bulunduğu ortaya çıktı.

Tamamlandığında binada kurumların ilmi ve idari ihtiyaçlarını karşılayacak olan birimlerin yanı sıra, 1.500 kişilik konferans salonu, 4 kurum kütüphanesini bir araya getirecek müşterek bir kütüphane, 1-2 milyon yayın kapasiteli depolar ve merkezde büyük bir ana salonu olacak projenin ilerleyen dönemde yeniden ihaleye çıkması bekleniyor.