25 / 09 / 2022

Avrupa Merkez Bankası dolara karşı euronun gücünü artıracak 'bazukayı ateşledi' 11 yıl aradan sonra bir ilk

Avrupa Merkez Bankası dolara karşı euronun gücünü artıracak 'bazukayı ateşledi' 11 yıl aradan sonra bir ilk

Küresel ölçekte artan enflasyon dalgasına karşı ABD Merkez Bankası FED'in peş peşe attığı faiz adımlarının ardından bir faiz adımı da Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) geldi. Banka 11 yıl aradan sonra ilk kez faiz artırdı. İşte detaylar...Avrupa Merkez Bankası (ECB) 11 yıl süren aranın ardından ilk kez faiz artırmaya karar verdi. Bankanın faiz artırımını ekonomistler "Avrupa Merkez Bankası bazukayı ateşledi" şeklinde yorumladı. Bankanın 25 baz puan yerine 50 baz puanlık faiz artırımına gitmesi söz konusu yorumların yapılmasının temelini oluşturdu.

 Avrupa Merkez Bankası dolara karşı euronun gücünü artıracak bazukayı ateşledi 11 yıl aradan sonra bir ilk

Faizle ilgili kararı piyasalarda sürpriz etkisi yapan Avrupa Merkez Bankası'nın kararına ilişkin yapılan açıklamada, bankanın üç temel politika faizini 50 baz puan artırdığı bildirildi. Ekonomistlerin faiz beklentisi artışın 25 puan olacağı şeklindeydi.

ECB, refinansman faizinin yüzde 0,00'dan yüzde 0,50'ye, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranının yüzde -0,50'den yüzde 0,00'a, marjinal faiz oranının ise yüzde 0,25'ten yüzde 0,75'ye yükseltildiği aktarıldı.

Avrupa Merkez Bankası, beklentinin üzerindeki faiz artırımı kararıyla negatif faiz dönemine de son verdi.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön