Ayder'de kentsel dönüşüm başlıyor!

Ayder'de kentsel dönüşüm başlıyor! Ayder'de kentsel dönüşüm başlıyor!

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder Yaylası'nda TOKİ öncülüğünde, 5 bakanlığın ortaklaşa uygulayacağı Kentsel Dönüşüm Projesi ile altyapı ve ulaşım sorunları çözülecek. Dikey yerine en fazla 2 katlı yatay yapılar inşa edilecek.Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Ayder Yaylası, 1987 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile ’Turizm Merkezi’ ilan edildi. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; mücavir alanı olan ve doğal güzelliği ile öne çıkan yaylada bu tarihten sonra gelişigüzel yapılaşmaya başlandı. 1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise Doğal SİT Alanı ilan edilerek koruma altına alınan Ayder, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu kararıyla, ’Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi’ ilan edildi. Gelişmeler sonrasında yayla için yasaya göre 2 yıl içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması amaçlanıyordu. Ancak, aradan 21 yıl geçmesine karşı yayla için imar planları yapılmadı.

KAÇAK YAPILAR YÜKSELDİ

Koruma planlarının uygulanmasıyla yapılaşma tipi ve yoğunluğunun ancak projeler kapsamında yapılması  amaçlanan Ayder Yaylası, her geçen gün doğal özelliğini azalttı. Kaçak ve beton yapıların yükseldiği yayla ve etrafında yüzlerce kişi, kaçak yapılaşma ile SİT ve Milli Park yasalarına muhalefet nedeniyle yargılandı. Çamlıhemşin Belediyesi Meclisi, Ayder Yaylasında bulunan 290 yapıdan 158'i ile ilgili kaçak ve ruhsata aykırı olduğu nedeniyle yıkım kararı alındı. Kaçak ve ruhsata aykırı yapıların yıkılması için Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddesi uyarı tarafından hizmet alımı yoluyla açık ihaleye gidildi. Ancak yıkım ihalesine hiçbir firma katılmayınca kaçak yapılar yıkılamadı. 5 ayrı koruma kararı verilmesiyle karşı kaçak yapıların yükseldiği Ayder Yaylası’nda  TOKİ  tarafından uygulanacak Kentsel Dönüşüm Projesi için 5 farklı yayla modeli hazırlandı. Uygulanacak modelde dikey yerine en fazla 2 katlı yatay yapıların yer alması planlanıyor. Proje, kaplıca merkezi yıkılacak ve yerine kaplıca oteli ile yer altına otopark yapımı ile başlayacak.

Ayder Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinin 19 kilometre güneydoğusunda, bin 350 metre yükseklikte bulunuyor. Fırtına Deresi boyunca eşsiz doğa güzellikleri izlenerek ulaşılan Ayder Yaylası, çevresini saran çam ormanları, şelaleleri, yöresel mimarideki evleri, çiçekleri ve bu çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı yer alıyor.

VALİ ÇEBER: '1800 ARAÇLIK OTOPARK YAPILACAK'

Rize Valisi Kemal Çeber, Ayder Yaylası’nda kentsel dönüşüm projesi uygulanacağını söyledi. Çeber, "Kentsel dönüşümle 1800 araçlık otopark inşaatı planlanıyor. Yaptığımız otoparkın üstü de yemyeşil olacak, insanlar otoparktan indiği zamanda seyir terasları gibi o güzellikleri görecekler. Ayder’in girişinde ilk olarak ’otoparktan başlayalım’ dedik. Gidenler hem trafik sıkıntısı çekmesin, yapacak olduğumuz şeyin emareleri orada görülsün hem de hazine arazileri daha yoğunlukta olduğu için en sağlıklı başlama yeri olduğunu düşündük. Ondan sonra da bir değişiklik olmazsa termal otelin bulunduğu bölüm ticari alanlardan başlayacağız. Sonra 3-4 etaplık bir proje halinde hepsini tamamlayacağız" açıklamasında bulundu.

'3 YILDA TAMAMLANACAK'

Projenin kolay olmayacağını ancak 3 yıllık süreçte tamamlanmasının amaçlandığını söyleyen Vali Çeber, "Hala arkadaşlarımız teknik anlamda hem zemin hem binaların şekli hem binaların oturumu hem alanların kullanımı şeklinde çalışmalara devam ediyor. Bu çok kolay bir iş değil. Oradaki mekan sahiplerinden tutun da yerli bizim hemşehrilerimize kadar, ondan sonra bu işi ticari anlamda şekillendirecek arkadaşların fikirleri alınıyor. Mevzuat üzerine bunlar oturtulmaya çalışıyor varsa bir mevzuat değişikliği bunun üzerinde çalışılıyor ama 3 yıllık bir süreç sonunda bunu tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.

'AYDER’İ KİRLETTİK, REZİL ETTİK'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Ağustos 2017’de, katılım sağladığı AK Parti Rize İl Başkanları Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısında, Ayder Yaylası ile ilgili, "Şu anki Ayder Yaylası bizim temsilimiz olamaz. Allah’ın bize verdiği Ayder bambaşka, ama biz Ayder’i kirlettik, rezil ettik. Ayder’i kentsel dönüşüm, değişimle şanına yakışır bir hale getireceğiz. Aynı değişim dönüşümü de Uzungöl’de yapmamız lazım" ifadeleri kullanıldı.