27 / 06 / 2022

Bağcılar Kirazlı metro!

Bağcılar Kirazlı metro!

Bağcılar Kirazlı metrosunun yapımına 2006 yılında başlanmış ve geçtiğimiz Haziran ayında da hizmete girmiştir. Başakşehir - Kirazlı - Olimpiyatköy metrosunun uzunluğu yaklaşık 21,7 kilometredir...
Bağcılar Kirazlı metro!


2006 yılında yapımına başlanan ve geçtiğimiz Haziran ayında hizmete giren Başakşehir - Kirazlı - Olimpiyatköy metrosunun uzunluğu yaklaşık 21,7 kilometre olup 16 istasyondan meydana geliyor. Ayrıca Olimpiyatköy’de trenler için depo sahası ve atölye binası da yer alıyor.


Kirazlı istasyonu, mevcut M1 Aksaray-Otogar-Havalimanı hattının devamı olarak yapılan Otogar-Kirazlı hattının ortak istasyonu olarak hizmet veriyor. Bu istasyonda yapılacak aktarma ile Başakşehir’den binen yolcular Aksaray’a gidebiliyorlar.


Bağcılar Kirazlı metro istasyonları!


Metrokent, Başak Konutları, Siteler, Turgut Özal, İkitelli Sanayi, Olimpiyat, Ziya Gökalp Mh, İstoç, Mahmutbey, Yeni Mahalle, Kirazlı'dan meydana geliyor.


Büyük bir yatırımla hizmete alınan Bağcılar Kirazlı metrosu ile bugüne kadar ulaşımda zaman zaman sıkıntı çekilen Olimpiyat Stadı’na, proje kapsamında yapılan Olimpiyat istasyonu ile erişim sorun olmaktan çıkıyor. Talebin yoğun olacağı maç, konser vb. etkinliklerde,  Bağcılar’dan (Kirazlı istasyonu), TEM üzerinde erişimi kolay olan İSTOÇ istasyonundan, Başakşehir’den “Park et devam et” noktalarından kolayca Olimpiyat Stadına ulaşım imkanı bulunuyor.


Başakşehir Metro Hattı istasyonlarının hizmete açılış tarihleri...


Başakşehir Metro Hattı'nın ilk sözleşmesi 2006 yılında imzalandı ve temeli de bu tarihte atıldı. Başakşehir Metro Hattı'nda tünellerin tamamlanması Mart 2009 olurken araçların depoya gelmesi Ocak 2010'da gerçekleşiyor. Başakşehir Metro Hattı araçlarının ilk test sürüşü Ocak 2001'de yapılıyor. Daha önce İETT'nin elinde olan hat Haziran 2011'de İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne geçiyor. Sabah 06.00'da başlayan seferler gece 00.00'a kadar devam ediyor. Bağcılar Kirazlı metrosunun sefer süresi 20 dakika sürüyor. Üsküdar Sancaktepe metrosu!
Taksim 4. Levent metro hattı!
Şişhane - Hacıosman Metro Hattı durakları!
Topkapı Habibler Tramvay Hattı durakları!
Maçka Taşkışla Teleferik Hattı!Nagihan AKDAŞ/Emlakkulisi.com