Bala‘daki depremzedelere kira yardımı başlıyor

Bala‘daki depremzedelere kira yardımı başlıyorAralık ayı sonunda ardarda iki depremin meydana geldiği Ankara'nın Bala ilçesinde, konutları yıkılan ya da ağır hasar gören depremzedelere kira yardımı başlatılıyor.
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadık Yamaç, depremde konutu oturulamaz hale gelen depremzedelere aylık 300 YTL kira yardımı yapılacağını bildirdi.


"Kaymakamlıklara başvurular başladı. Kira yardımının önümüzdeki bir kaç gün içinde depremzedelerin eline geçmesi için uğraşıyoruz" diyen Yamaç, ilk etapta 2 aylık kira yardımının peşin verileceğini belirtti.


Yıkılan ya da ağır hasar gören binada ikamet etmeyenlerin kira yardımından yararlanamayacağının altını çizen Yamaç, Kaymakamlığa başvurular sırasında konutun hasar durumu ile birlikte ikametgah koşulunun da belgelendirilmesi gerektiğini kaydetti.


Yamaç, kira yardımından, yalnız konut kiralayanların değil yakınlarının yanında konaklayanların da faydalanabileceğini bildirdi.


Öte yandan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, bölgedeki hasar tespitlerine yönelik itirazları değerlendiriyor. Bu süreçte, ikinci deprem ve artçılarla birlikte hasar oranının büyüdüğünü ya da raporda belirtildiği kadar hasar bulunmadığını iddia edenlerin yapıları tekrar incelemeye alınıyor.


Bölgede hak sahipliliğini belirleme çalışmaları da sürdürülüyor. Yetkililer, afet konutlarının inşa edileceği yerin tespitiyle ilgili de alternatifleri değerlendiriyorlar.


Bununla birlikte,  TOKİ  tarafından inşa ettirilen ve satışa sunulan gayrimenkullerden satın almak isteyen şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimlerine, kuraya girmeden konut alma hakkı tanınıyor. Bu kapsamda başvuru yapmak isteyen alıcı adaylarının, Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'nden "Hak Sahipliği Belgesi" belgesi alması gerekiyor.


İstiklal Savaşı gazisi, Kore gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmet gazilerine ise başvuru sayısına göre kontenjan ayrılıyor ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirleniyor.


Diğer taraftan, "Toplu Konut Fonu'ndan Şehit Ailelerine, Malulleri ile, Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Yönetmeliği" kapsamında daha önce kredi kullanıp kullanmadığına ve kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerinde konut bulunup bulunmadığına bakılmaksızın bir defaya mahsus olmak üzere konut satışı yapılması uygulamasına da devam edilecek. Bu kapsamda konut alma başvurusu yapan kişilere kuraya tabi tutulmaksızın konut alma hakkı tanınacak.


Bu kişilerin, başvuru yapılan il sınırları içerisinde son 5 yıldır oturuyor veya başvuru yapılan il nüfusuna son 5 yıldır kayıtlı olması gerekiyor. Bu durumda, konut bedelinin yüzde 10'u peşin alınarak, 240 ay sabit taksit uygulanıyor. Taksit ödemeleri, konutların anahtar teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılıyor.


GÖKÇEN ÇAMLIYURT