Binalarda keyfi aidat istenebilir mi?

Binalarda keyfi aidat istenebilir mi? Binalarda keyfi aidat istenebilir mi?

Posta Gazetesi yazarlarından Tamer Heper bugünkü köşe yazısında okuyucularından birinin sorduğu soruyu yanıtladı. Okuyucu Heper'e binalarda aidat ve yakıt parasıyla ilgili bir soru sordu..

10 mesken, 1 dükkandan ibaret binada dükkan sahibiyim. Yönetim dükkandan aidatı ve yakıt parasını çift toplamaktadır. Üstelik dükkan geceleri kapalı yani meskenler benden daha çok ısınıyor. Buna karşın ben dükkandaki radyatörleri söküp ödemeyi engelleyebilir miyim? • L.K. 


Kat mülkiyeti mevzuatı uygulanan bir binada aidat ve ortak giderler yönetim planında gösterildiği şekilde ödenir. Şayet yönetim planında açıklık yok ise bu halde kanunun gösterdiği biçimde ödenir. 

Kanunda işyerlerinin, meskenlere göre iki kat aidat ödeyeceğine dair bir hüküm yok. 

Kanunda "Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi ücretleri eşit, diğer giderler arsa payı oranında bölüştürülür" diyor. Şayet dükkan büyük ve arsa payı da meskenlere göre iki kat ise sizin fazla para ödemenizin anlamı var. 


Ancak böyle bir büyüklük yok ise sizden fazla para isteniyor. Bunun için daha kesin bilgi sahibi olmalı ve yönetim planınız incelenmeli. Her binanın yönetim planı farklıdır. Bunun için yönetim planınızı elde etmelisiniz. Yönetim planınız tapu müdürlüğünde vardır, oradan örneğini isteyebilirsiniz. 

Şayet yönetim planında da sizin fazla para ödemenizi gerektirecek bir madde yok ise siz yönetim planında gösterilen hesabı yapıp ödersiniz, borcunuz biter. Yönetim planında açıklık yok ise yukanda söylediğim şekilde yasal bölüştürme tarzına göre hesap yaparsınız ve ödemenizi yaparsınız yine borcunuz biter. Ancak sizin düşündüğünüz, radyatörü sökmek çözüm değildir. 

Radyatörü sökseniz bile sizden yakıt parası talep edilir. Zira binanızın projesinde sizin bağımsız bölümünüzde radyatör öngörülmüş ise bu sizden yakıt gideri talep edilmesi için yeterlidir. Radyatörü söküp yakıt gideri ödememek için projede sizin dükkanda radyatör öngörülmemiş olması şarttır. Bu nedenle radyatörü sökmeye kalkmayın bir işe yaramaz. 


Posta