Bingöl Kültür Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesi meclis gündeminde!

Bingöl Kültür Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesi meclis gündeminde! Bingöl Kültür Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesi meclis gündeminde!

Bingöl'ün Kültür Mahallesi'nde 2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm projesinin bitiş zamanı ve vatandaşların mağduriyeti meclis gündemine taşındı. MHP'li Erdem konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, Bingöl'ün Kültür Mahallesi'nde 2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm projesinin bitiş zamanına ve vatandaşların mağduriyetine ilişkin soru önergesi hazırladı. Erdem, sorusunun Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem'in soruları:
1- 2012 yılından 2019 yılı Temmuz ayona kadar eskidiği ve tadilata ihtiyaç duyduğu için Kültür Mahallesi'nde kaç evin yıkımı gerçekleştirilmiştir? Yıkılan evlerde kalan vatandaşların mağduriyetlerini gidermek adına bakanlığınızca bir çalışmanız olmuş mudur? Olmadıysa ne zaman bir çalışma yapmayı planlıyorsunuz?
2- 2018 yılında Bingöl Belediyesi ile  TOKİ  işbirliğinde Kentsel Dönüşüm adı altında başlatılan ve 5 etap olarak ihalesi gerçekleştirilen temel atma töreni yapılan proje 31 Mart 2019 belediye seçimleri sonrasında neden durdurulmuştur? Yeni yönetim projeye devam edecek midir?
3- Proje kapsamında Kentsel Dönüşüm yapılacak alandaki evlerinden çıkarılan ve evleri yıkılan 659 hak sahibine verilen kira yardımının Eylül ayı içerisinde biteceği doğru mudur? Yaklaşık iki ay gibi kısa süre kalması sebebiyle endişe içerisinde olan vatandaş için bakanlığınızca bir düzenlemeniz olacak mıdır? Bu hususta vatandaşa ne zaman bir açıklama yapmayı planlıyorsunuz?
4- Yaklaşık 7 yıllık bir süreyi kapsayan, hem Kültür Mahallesi vatandaşlarını hem de 659 hak sahibini ilgilendiren söz konusu proje ne zaman bitecek ve konutlar hak sahiplerine ne zaman teslim edilecektir?