Bora İnşaat: 351 milyon dolar alındı, 60 milyon dolar yatırım yapıldı!

Bora İnşaat: 351 milyon dolar alındı, 60 milyon dolar yatırım yapıldı! Bora İnşaat: 351 milyon dolar alındı, 60 milyon dolar yatırım yapıldı!

Bora İnşaat'ın çeçenistan Grozny yatırımı ile ilgili yaptığı basın açıklamasında "ORION, temel aldığı sözlü ve yazılı anlaşmalar ile başladığı yatırımlarını gün geçtikçe artırmış ve inşaat işlerinin büyük kısmını tamamlamıştır" denildiBora İnşaat'ın çeçenistan Grozny yatırımı ile ilgili basın duyurusu şöyle:

çeçenistan"ın sosyal, ekonomik ve kültürel gelişiminin sürmesine katkıda bulunma amacı ile yola çıkan Bora İnşaat yetkilileri tarafından Rusya"da kurulmuş olan ORION firması bugüne kadar güven esasını temel aldığı sözlü ve yazılı anlaşmalar ile başladığı yatırımlarını gün geçtikçe artırmış ve inşaat işlerinin büyük kısmını tamamlamıştır. Bu süreçte 19 ana şantiye ve toplamda 40 şantiyeden 351 milyon USD alınmış ve firma hiçbir şekilde zarar etmemiş ve tüm kazancını çeçenistan"da 55-60 milyon USD civarında yatırım olarak değerlendirmiştir. Bazı şantiyelerimizde tamamlanması gereken işler kalmış ve tarafımızdan bu eksik kalan işlerin tamamlanması adına bir bedel talep edilmemiştir. Makine parkımızın bir bölümünün satılması ile elde edilecek girişlerle kalan işlerin tamamlanması hedeflenmiştir.  

İşveren tarafından; Centroy, Sismik İzalatörler, Grozny Müzikli Fantan, proje farkları, Kadirov Köprü ve bağlantı yolları, Geldigen Cami Peyzajı, Gudermes Tak, Mas Center,  Argun Üst geçit temel ve ayakları, Centroy istinat duvarları, tretuvar kalıpları ve boya işleri, Cumhuriyet Hastanesi havalandırma gibi teslim edilmiş işlerden dolayı bir bedel de ödenmemiştir.

2008 yılı itibari ile çeçenistan"da Grozny"nin yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde inşaatlara başlayan ve kendi üzerine düşen sorumlulukları yerine getiren Orion OOO son dönemde birçok engelleme ve baskıya maruz kalmıştır.  

şžirketin şantiyelerine baskınlar düzenlenmiş, şantiyelerde bulunan mallarına, tesis ve makine parkına el konulmuştur. Hiçbir ödeme yapılmayacağı belirtilerek firma ile çalışan yerli ve yabancı tüm şirket ve çalışanlar, yapılan bu haksızlıkla mağdur bırakılmış ve mağduriyet hem insani açıdan hem de ekonomik açıdan her geçen gün katlanarak artmıştır.  

şžirket, sorunların çözümlenmesi için her türlü girişimde bulunmuş ancak bu girişimleri yanıtsız kalmıştır.  

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin"in Mayıs 2011"de yaptığı konuşmasında œçeçenistan dahil tüm Kafkaslar"da yatırımcının kazançlı çıkacağı ve tüm yatırımlarının devlet garantisinde olduğu iyi anlatılması gerekiyor sözlerinin gerekli makamlara iletilmesine rağmen, çeçen yetkililerin sert ve haksız davranışlarına maruz kalmaya devam etmiştir.  

Doğa olayları ve yanlış zemin etüdü gibi şirketin elinde olmayan durumlar bile aleyhine çevrilmiş ve yatırımlarına el konulmuştur.  

Mağdur duruma düşen firmamız, yasal haklarını aramaya devam etmektedir ve bu süreç içerisinde siz basın mensuplarını doğru bilgiler ile haberdar etmeye devam edecektir.