19 / 08 / 2022

Bursa'da 5.2 milyon TL'ye icradan satılık dükkan!

Bursa'da 5.2 milyon TL'ye icradan satılık dükkan!

Bursa 10. İcra Dairesi Osmangazi İlçesi Orhanbey Mahallesi'nde bulunan dört katlı dükkanı satıyor. Gayrimenkulün satış bedeli 5 milyon 250 bin TL olarak belirlendi.Bursa 10. İcra Dairesi Osmangazi İlçesi Orhanbey Mahallesi'nde bulunan dört katlı dükkanı 5 milyon 250 bin TL'ye satıyor. 

T.C. BURSA 10. İCRA DAİRESİ TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Bursa İl, Osmangazi İlçe, 5823 Ada, 91 Parsel, ORHANBEY Mahalle/Köy, Bursa ili, Osmangazi ilçesi, Orhanbey mah. de kain Tapu Sicilinde 5823 ada, 91 nolu parselde kayıtlı 27,67 m2 sahalı "iki kepenk yamacı gediği ve zemini" niteliğindeki gayrimenkulün tamamı.Taşınmazın Eski Eser olduğuna dair şerh bulunmaktadır. Dosya içerisinde mevcut imar durumunda;Bursa ili, Osmangazi ilçesi, Orhanbey mah. de kain Tapu Sicilinde 5823 ada, 91 nolu parselde kayıtlı taşınmazın tamamının 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı dahilinde olup Parsel korunması gerekli Anıtsal Yapı niteliğindedir. Taşınmaza yapılacak her türlü fiziki müdahale için Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan izin alınması gerekmektedir. Mahalli Durum: Kıymet takdiri istenen gayrimenkul Bursa ili, Osmangazi ilçesi, Orhanbey mah. Uzun Çarşı No:57 adresinde kalmaktadır. Taşınmaz Uzun Çarşıdan Kozahan girişinin sol tarafında kalmaktadır.Parsel üzerinde bodrum kat + zemin kat + 1. Kat + çatı kat olmak üzere dört katlı bina vardır. Bina taş duvarlıdır. Katlar arasında betonarmeden döşeme vardır. Katlar arasındaki irtibat mermer kaplı betonarmeden yapılmış merpen ile sağlanmaktadır. Zemin katın ve 1. Katın tabanı seramik ile kaplıdır. Tavanda spot lambalı alçıpandan yapılmış asma tavan vardır. Dükkan hali hazırda sarrafiye olarak kullanılmaktadır. Bodrum kat depo, zemin kat teşhir ve satış yeri, 1. Kat ofis, çatı katı dinlenme yeri, mutfak, lavabo, tuvalet olarak kullanılmaktadır. Mahallinde yapılan ölçüm neticesinde zemin katta dükkanın cephesi 2,8 mt dir. Net kullanım alanı 50 metrekaredir. Isıtma klima ile yapılmaktadır. Ana taşınmaz Bursa Merkezinde yer almaktadır.Ulu Caminin kuzeyindedir.Tarih hanlar bölgesindedir. Ticari potansiyeli çok çok yüksektir.Bölge her türlü kamu hizmetlerinden faydalanmaktadır.
Adresi : Bursa ili, Osmangazi ilçesi, Orhanbeymah. Uzun Çarşı No:57
Yüzölçümü : 27,67 metrekare
Arsa Payı : Tam
İmar Durumu : 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı dahilinde
Kıymeti : 5.250.000,00 TL
KDV Oranı : Yüzde 8
Kaydındaki Şerhler : Taşınmazın Eski Eser olduğuna dair şerh bulunmaktadır.
1. Satış Günü : 25/07/2019 günü 10:30 - 10:35 arası
2. Satış Günü : 20/08/2019 günü 10:30 - 10:35 arası
Satış Yeri : Bursa Adliye Sarayı Zemin Kat İcra Satış Odası


Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin yüzde 50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin yüzde 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/10953 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.28/05/2019