Çevre Bakanlığı Caretta Caretta'ların üreme alanlarını sıkı takibe aldı!

Çevre Bakanlığı Caretta Caretta'ların üreme alanlarını sıkı takibe aldı!Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Caretta Caretta Kaplumbağalarının üreme alanlarını sıkı takibe aldı. Güvenlik personeli Muğla İztuzu kumsalında 24 saat nöbet tutuyor.


Caretta Carettalar’ın yuva ve yumurtalarını korumak için görevlendirilen güvenlik personeli Muğla İztuzu kumsalında 24 saat nöbet tutuyor.

 

Akdeniz’in en önemli deniz kaplumbağaları yuvalama alanlarından birisi olan 4,3 kilometre uzunluğundaki İztuzu kumsalı, Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamında yer alıyor. Akdeniz’in en nadide deniz kaplumbağası türlerinden Carettalar’ın tek üreme bölgesi olan İztuzu sahilinde 15 Nisan-15 Ekim günleri arasında adeta kuş uçurtulmuyor.

 

-Yumurtaların üzerine havlu sermek dahi yasak

 

Özel giyimli ve şapkalı görevliler Carettalar’ın üreme bandındaki insan hareketlerini kontrol ediyor. Kaplumbağa yumurtalarının bulunduğu alanlara şemsiye çakmak, top oynamak şezlong koymak, uzanmak ve hatta havlu sermek dahi yasak.

 

Akşam saat 20.00’den sabah saat 08.00’e kadar insanların girişine kapatılan kumsal, tamamen Carettalar’a kalıyor. 15 Nisan’dan itibaren yumurtlamaya başlayan Carettalar’ın bıraktığı yumurtalardan yumurtalar çıkmaya başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sıkı bir şekilde korunan yavru Carettalar’ın, yakamamozları takip ederek denizle buluşması için bölgede en küçük bir aydınlatmaya dahi izin verilmiyor.

 

Koruma ekibinin yanı sıra sahilde bir de araştırma ekibi görev yapıyor. Araştırma ekibi tarafından tespit edilen 332 yuvanın etrafı kafeslerle çevrilerek, başta tilki ve porsuk olmak üzere yabani hayvanların zarar vermesi ve yuvaları bozması engelleniyor.