Çevre temizlik vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi 2018!

Çevre temizlik vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi 2018!


Belediye Gelirleri Kanunu gereğince, belediyelerin sunmuş olduğu temizlik hizmeti için Çevre temizlik vergisi ödeniyor.


Belediye Gelirleri Kanunu gereğince, belediyelerin sunmuş olduğu temizlik hizmeti için Çevre temizlik vergisi ödeniyor. Yalnız konut ve iş yerleri için ödenen bu vergi arsa ve arazi sahipleri tarafından ödenmiyor.

Verginin mükellefi taşınmazın sahibi değil, kullanıcısı oluyor. Ayrıca konutların vergileri su faturalarına yansıtılıyor. Dolayısı ile faturanın ödenmedi ile vergi de ödenmiş oluyor. 

Dükkanlar için ise belediyeye gidilerek ödeme yapılması gerekiyor. Dükkan sahibi ya da kiracıları vergi borcunu ilçe belediyesinde ödüyor.

Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen çevre temizlik vergisinde ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapıldı. Çevre temizlik vergisi 2. taksiti bugün başladı. Peki, çevre temizlik vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi 2018 ne zaman?

Çevre temizlik vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi 2018

Çevre temizlik vergisi 2. taksiti 30 Kasım 2018 tarihinde sona eriyor. Mükellefler çevre temizlik vergisi 2. taksitini 1-30 Kasım tarihleri arasında yapabilecek.

Konutların çevre temizlik vergisi 2018 

Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 32 kuruş, diğer belediyelerde 24 kuruş olarak hesaplanacak.

Belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak, su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, aşağıda yer alan ilgili tarifelerin yedinci grubunun belediye meclislerince en son intibak ettirilen derecelere ait tutarlar üzerinden tahakkuk ettirilecek.

İşyerlerinin çevre temizlik vergisi 2018  

Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Çevre temizlik vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi 2018!

Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Çevre temizlik vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi 2018!

İndirimli çevre temizlik vergisi tarifesi 2018

Çevre temizlik vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi 2018!


Emlak vergisi 2. taksiti son ödeme tarihi 2018! 

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com