24 / 05 / 2022

Çevre temizlik vergisi son ödeme günü 2018!

Çevre temizlik vergisi son ödeme günü 2018!

Belediyelerin sunmuş olduğu temizlik hizmeti için ödenen çevre temizlik vergisinde 1. taksit dönemi bugün sona eriyor..Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödenen çevre temizlik vergisi, belediyelerin sunmuş olduğu temizlik hizmeti için ödeniyor. Vergi, halk arasında çöp vergisi olarak da biliniyor.

Yalnız konut ve işyeri kullanıcılarının ödediği çevre temizlik vergisi konutlarda su faturasına yansıtılıyor. Ancak verginin işyerleri için ilçe belediyesinde ödenmesi gerekiyor.

Arsa ve araziler için ödenmeyen çevre temizlik vergisi ayrıca boş ve kullanılmayan konut ve işyerleri için de ödenmiyor. Ancak muafiyet için belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor. 

Çevre temizlik vergisinde 1. taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. Buna göre 2018 yılında 1 Mart itibari ile başlayan çevre temizlik vergisinde ilk taksit dönemi bugün mesai bitiminde sona eriyor.

Çevre temizlik vergisinde ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor.

Konutların çevre temizlik vergisi 2018 

Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 32 kuruş, diğer belediyelerde 24 kuruş olarak hesaplanacak.

Belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak, su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, aşağıda yer alan ilgili tarifelerin yedinci grubunun belediye meclislerince en son intibak ettirilen derecelere ait tutarlar üzerinden tahakkuk ettirilecek.

İşyerlerinin çevre temizlik vergisi 2018 


 
Büyükşehir belediyeleri dışındaki belediyelerde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Çevre temizlik vergisi son ödeme günü 2018!

Büyükşehir belediyelerinde uygulanacak çevre temizlik vergisi tarifesi:

Çevre temizlik vergisi son ödeme günü 2018!

İndirimli çevre temizlik vergisi uygulaması:

Çevre temizlik vergisi son ödeme günü 2018!

İndirimli çevre temizlik vergisi 2018!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com