Çin Merkez Bankası'ndan kripto paraların denetimlerine ilişkin açıklama!

Çin Merkez Bankası'ndan kripto paraların denetimlerine ilişkin açıklama!Çin'in Merkez Bankası, dijital para birimlerindeli ticareti engelleyebilmek ve mali sistemi kripto para borsalarında yer alan risklerden korumak amacıyla bankalardan ve finans kuruluşlarından denetimlerini sıkılaştırmalarını istedi. 


Çin'in Merkez Bankası, dijital para birimlerindeli ticareti engelleyebilmek ve mali sistemi kripto para borsalarında yer alan risklerden korumak amacıyla bankalardan ve finans kuruluşlarından denetimlerini sıkılaştırmalarını istedi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Çin'in Merkez Bankası, dijital ödeme hizmeti sunan şirket Alipay temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, müşterilerin para işlemlerinin izlenmesini ve hesaplar aracılığıyla kripto para alışverişinin engellenmesini talep etti. 

Çin Merkez Bankası

Çin İnşaat Bankası, Çin Ticaret Bankası, Çin Ziraat Bankası, Çin Bankası, Çin Posta Mevduatları Bankası ve Ant Grup kapsamında faaliyette bulunan Alipay, toplantıdan sonra web sitelerinde yayımladıkları duyurularda, "müşterileri kripto para risklerine karşı uyaracakları, banka hesaplarını güvenceye alacakları ve dijital para bağlantılı transferler yapmayacakları"nı taahhüt etti.

Merkez Bankası tarafından, toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, kripto para ticaretinin ekonomik ve mali düzene ilişkin riskler barındırdığı, kara para aklama ve diğer suçların kolaylaşmasına imkan sunduğu ifade edilerek banka yöneticilerine mali istikrarının ve güvenliğin sağlanmasına ilişkin uyarılarda bulunulduğu aktarıldı.

Çin'de 2013'te veirlen kararla kripto paralarla ticarete yasak getirilmiş, 2017 yılında yasaklara ilişkin denetimlerde düzenlemeler yapıldı. Denetim kurumları 2021'in Mayıs'ında bankaları ve diğer finans kuruluşlarına olası risklere ilişkin uyarılar yapmıştı.

Çin Merkez Bankası

Çin Merkez Bankası tarafından kripto paralara ilişkin denetimler sıkılaştırılırken kendi dijital para birimlerini de piyasa sürmek için çalışıyor. "E-yüen" diye isimlendirilen "Dijital Para Birimi/Elektronik Ödeme" (DC/EP) sistemi, 2020 yılında Şiongan ve Şıncın gibi şehirlerde pilot programlarla test edilmeye başlanmış, 2022 yılındaki Pekin Kış Olimpiyatları sırasında da bir pilot programın yürütülmesinin öngörüldüğü ifade edilmişti.

Kripto paraların değeri düşüyor mu?

Kriptolarda düzenlemeler sektörün önünü açacak!