Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul'u neden istiyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul'u neden istiyor?Forbes Dergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halk ve çevrecilerin tepki göstermesine rağmen Kanal İstanbul projesinde ısrarcı olmasının sebeplerini detaylı bir şekilde analiz etti. 


Forbes Dergisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halk ve çevrecilerin tepki göstermesine rağmen Kanal İstanbul projesinde ısrarcı olmasının sebeplerini detaylı bir şekilde analiz etti. 

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın haberine göre; devlete yakın isimlerin “Kanal İstanbul rotasından araziler satın aldığının bir sır olmadığı”nın da ifade edildiği analizde; proje “tüm bölge ve dünya için bir mayın tarlası” şeklinde dile getirildi. 

Proje için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ısrar etmesinin birkaç temel sebebi bulunduğu ileri sürülen analizde bunlar şu şekilde açıklandı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul

DEMOGRAFİ DEĞİŞECEK

1. Önerilen rotanın arazisi, nüfusun büyük ölçüde muhalefeti destekleme eğiliminde olduğu insanlardan oluşuyor. Kanal çevresinde planlanan kitlesel kalkınma projeleri, muhtemelen bu nüfusun yerini daha sadık bir demografi ile değiştirecek; rejimi altında zenginleşen yeni para sahipleri gibi.

2. Erdoğan, petrol ekonomileri modelinde olduğu gibi büyük paranın belirli ellerde olmasını istiyor. Bu modelde büyük para ona sadık ve ülkenin istihdamının çoğunu sağlıyor. Bu nedenle makro ekonomiyi şekillendirebilecek çok büyük projeler yapılmasını istiyor.

3. Bu tip dev projeler, gidecek bir yer arayan kaynağı belirsiz, gri alandaki global fonları çekiyor.

4. Erdoğan olası bir ABD ambargosunun üzerindeki etkilerini azaltabilmek için, vatansız parayı çekebilecek bu projeyi kalkan olarak görüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul

“Bu tip projeler şeffaf olmayan fonları çeker”

Analizde, Kanal İstanbul gibi devasa projelerin hem bölgede hem de küresel olarak arayışta olan gizli fonların çekiminde bulunduğu ifade edilerek, şunlar söylendi:

“Gayrimenkul ve inşaat, anonim küresel off-shore parayı çekme eğilimindedir. Örneğin bölgedeki tüm yasadışı petrodolarlar…. Çünkü yatırım yapan şirketlerin sahipleri genellikle şeffaf değildir.”

Kanal İstanbul projesinde ilk tarih belirleniyor!

Kanal İstanbul projesinin çalışmaları tam gaz!