Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazan esnaftan 'iş yeri kira stopajına son' talebi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazan esnaftan 'iş yeri kira stopajına son' talebi!2.5 milyon esnafın temsilcisi TESK'in Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup yolladı ve 11 ayrı istekte bulundu. Palandöken, "Esnaf ve sanatkârlarımızca ödenen işyeri kira stopajı uygulamasına son verilmeli" dedi...


2.5 milyon esnafın temsilcisi olan TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup gönderdi ve 11 ayrı istekte bulundu.

Sözcü'den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, "Esnaf darda, ayakta zor duruyor" diye konuşan Palandöken, kredi borçlarının 3 ay ertelenmesini, esnaf ile yanlarında çalışan personelin prim borçlarının da talep etti.

Palandöken, taleplerini şu şekilde açıkladı: 

Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla esnaf ve sanatkârlarımıza kullandırılmış olan kredilerin geri ödeme tarihleri, faizleri Hazinece karşılanmak kaydıyla, bir kez daha 3 ay süre ile yeniden ertelenmeli.

Esnaf ve sanatkârlarımız ile yanlarında çalışanların ödeyecekleri SGK primleri, yıl sonuna kadar devlet tarafından karşılanmalı.

'Belediyeler ve kooperatifler bize rakip olmasın'

Esnaf ve sanatkârlarımızca ödenen işyeri kira stopajı uygulamasına son verilmeli.

Temel gıda maddeleri ile temizlik ürünlerinden Katma Değer Vergisi (KDV) alınmamalı ya da oran yüzde 1'e indirilmeli.

Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerin ve tarım kredi kooperatiflerinin, esnaf ve sanatkârlara rakip olacak şekilde ticaret yapmaları önlenmeli.

Son 3 yıl içinde işyeri açık olan esnaf ve sanatkârlara doğrudan nakit desteği sağlanmalı.

Kahvehanelerde gereken hijyen tedbirleri alınmak kaydıyla oyunlar serbest bırakılmalı.

İl içinde faaliyet gösteren ticari araçlar ile okul servislerinde yüzde 50 yolcu taşıyabilme uygulaması kaldırılmalı.

Turizm bölgelerinde çalışan 9 koltuklu taksilerin 3 yolcudan fazla taşımaması şeklindeki uygulamaya son verilip, yolcu kapasitesi yüzde 50'ye yükseltilmeli. 100 km'ye kadar şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan araçların da koltuk kapasitesi kadar yolcu alabilmeleri sağlanmalı.

Kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan işyerlerinin,  işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından hizmet alma yükümlülüğü, 1 Temmuz 2021'e ertelenmeli.

'Tekel bayilerine ceza darbe ve yıkım olur'

Palandöken, mektupta gece saat 22:00 ile sabah 06:00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapılması halinde uygulanan azami 51 bin 600 TL tutarındaki para cezasının, 65 bin ila 320 bin TL'ye yükseltilmek istenmesinin tütün ve alkol ürünü satan esnaf için darbe ve yıkım olacağına dikkat çekti. 

Palandöken, "Adil olmayan bu ceza esnafımızı, ‘Bu kadar da olmaz' noktasına getirmiştir. Bu düzenlemeden vazgeçilmelidir” şeklinde konuştu.

Bendevi Palandöken: Esnafın kiraları için kredi desteğine ihtiyaç var!

Kahvehane ve kafe esnaflarından kira desteği talebi!