Dolar artarken konut fiyatları ne olacak?

Dolar artarken konut fiyatları ne olacak?Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Dolar artarken konut fiyatları ne olacak?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 10 maddelik o analizi...


Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Dolar artarken konut fiyatları ne olacak?" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 10 maddelik o analizi...

Dolar artarken konut fiyatları ne olacak?

1) Merkez Bankası bu hafta faiz oranlarını yüzde 1 oranında düşürerek ateşe benzin döktü. Ateş benzini görünce alevlendi. TL rampa aşağı freni patlamış kamyon gibi iniyor. Dolar yokuş yukarı çıkıyor. Bu bir süre daha devam eder. 

2) Faiz yükseltme kararının temelinde Türkiye'nin ödediği yüksek faizle dünyada ilk 3'te yer alması var. Bu açıdan bakıldığında mantıklı. Diğer açıdan bakıldığında ise faizin indirilmesi dövizi yukarıya zıplatır. Yukarıya zıplayan döviz daha fazla hayat pahalılığı anlamına gelir. 

3) Bundan sonra ne göreceğiz? Dolar yükseliyor diye piyasada peş peşe zamlar gelecek. Milletimizin sanayici ve tüccarları zam için hiçbir fırsatı kaçırmayacak. Buraya kadar her şey normal. 

Dolar artarken konut fiyatları ne olacak?

4) Normal olmayan şu olacak: Döviz 1 birim artarsa piyasadaki mal ve hizmetler en az 2 birim artacak. Yani hayat pahalılığı tam gaz devam edecek. Türkiye'de yaklaşık 1 yıldır fiyatlar denetlenmiyordu. Özellikle market zincirleri kudurmuştu. Denetimler geç de olsa yine başladı.

5) Denetimlerde fahiş zam yapanlara verilen cezalar caydırıcılıktan uzak. Ayrıca ceza bedeli maliyete ekleniyor. Bir zam daha yapılıyor. Olan yine vatandaşa oluyor.

Yazının devamı için tıklayın

Oteller bankacıların elinden nasıl kurtulur? Yazlıklardaki balon nasıl indirilir?

Tapu alana vatandaşlık değil oturma izni verilsin!

Kiraların yükseliş sorunu nasıl çözülür?

Kamu bankaları sıfır konutta indirim kampanyasına hazırlanıyor!

Konut piyasasında bundan sonra ne olacak?

Ticaret açısından Yahudilerle Türklerin farkları!

Kayserililerin ticarette başarılarının sırları!

Doktorlar emlak yatırımında niçin başarısız olurlar? 

Tebernüş Kireçci'nin yazılarını okumak ve yorum yapmak için tıklayın

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için tıklayınız