26 / 06 / 2022

Doların müthiş çıkışının altında yatan neden ortaya çıktı! Zincirlerini kırdı yeni hedefe doğru gidiyor

Doların müthiş çıkışının altında yatan neden ortaya çıktı! Zincirlerini kırdı yeni hedefe doğru gidiyor

Dolar, kur korumalı mevduat hesaplarının varlığına rağmen uzmanların aylardır yaptığı yükselişi gerçekleştirdi. Son 20 yılın zirvesine çıkan dolar 15,09’a kadar tırmandı. Peki dolar neden 9 Mayıs PAzartesi günü rüzgar gibi esti? İşte detaylar..Küresel ekonomide, salgın ve savaş gibi enflasyonist baskıları besleyen gelişmeler karşısında finansal koşulların daha da sıkılaştırılacağı endişeleri gündemin odağına yerleşirken artan dolar talebi ile yaklaşık 20 yılın zirvesini gören dolar endeksi, birçok ülke para birimini baskılamaya devam ediyor. Dolardaki bu güçlenme, Türk lirasını da olumsuz etkiliyor.

Küresel piyasalarda güçlenen dolar, yurt içi piyasada da yükselişini sürdürüyor.

Dolar Haftanın ilk işlem günü Pazartesi adeta zincirlerini kırarak yeni hedefine doğru koşar adım gitmeye başladı. Güne 14,96 TL’den başlayan dolar, akşam 15,09’'a kadar yükseldi. Güne 15,74 TL’den başlayan euro da 15,89’a kadar tırmandı.

Doların müthiş çıkışının altında yatan neden ortaya çıktı! Zincirlerini kırdı yeni hedefe doğru gidiyorSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.