Dünya genelinde konut fiyatları hangi ülkelerde arttı?

Dünya genelinde konut fiyatları hangi ülkelerde arttı?Küresel çapta ev fiyatları düşük faiz oranları ve hanehalkı tasarruflarının konut alımlarını desteklemesiyle 2005 yılından beri en büyük yükselişini yaşadı. 


Küresel çapta ev fiyatları düşük faiz oranları ve hanehalkı tasarruflarının konut alımlarını desteklemesiyle 2005 yılından beri en büyük yükselişini yaşadı. 

Bloomberg HT'de yer alan habere göre; Knight Frank verilerinde aralarında ABD ve Türkiye’nin de yer aldığı bazı ülkelerde yüzde 16’dan fazla nominal fiyat artışları kaydedildi.

Dünya genelinde konut fiyatları hangi ülkelerde arttı?

Uluslararası Emlak Danışmanlık Şirketi Knight Frank, 55 ülkede senelik fiyat artışı ortalamasının Haziran'a kadarki 12 aylık dönemde yüzde 9.2 yükseldiğini açıkladı. Bu, 2005 Mart'a kadarki 12 aylık dönemden beri yaşanan en hızlı yükseliş oldu. Geçtiğimiz senenin aynı döneminde fiyatlar yüzde 4.3 yükselmişti.

Knight Frank verilerine göre aralarında Rusya ve Almanya’nın da bulunduğu her 3 ülkeden birinde çift haneli fiyat yükselişi kaydedildi. ABD, Kanada, Türkiye, Yeni Zelanda ve Avustralya’da yüzde 16’dan fazla nominal fiyat artışları görüldü. 

Dünya genelinde konut fiyatları hangi ülkelerde arttı?

Şirketin Uluslararası Emlak Araştırma Birimi’nden Kate Everett-Allen koronavirüs salgını kaynaklı konut patlamasının sürdüğünü, gelişmiş ülkelerde verilen teşviklerin istihdamı koruyup tasarrufları yükselterek bu hikayeyi desteklediğini belirtti. 

Dünya genelinde konut fiyatları hangi ülkelerde arttı?

Ortalama ev fiyatları gelişmiş ülkelerde gelişen ülkelerden 2 kat daha fazla yükseldi. Fiyatların düştüğü 2 ülke ise Hindistan ve İspanya olarak gerçekleşti.

Türkiye ev fiyat artışında dünya şampiyonu!

Ev fiyatları yüzde 100 artacak!