Edirne Sarayı'nın kazıları yeniden başlıyor!

Edirne Sarayı'nın kazıları yeniden başlıyor! Edirne Sarayı'nın kazıları yeniden başlıyor!

Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman gibi Osmanlı padişahlarına ev sahipliği yapan Edirne Sarayı'nda kaz çalışmaları 3 yıl aradan sonra yeniden başlatılıyor.Fatih Sultan Mehmet ve Kanuni Sultan Süleyman gibi padişahlara ev sahipliği yapan Edirne Sarayı'nın (Saray-ı Cedide-i Amire) kazıları, 3 yıl aradan sonra yeniden başlıyor. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Anadolu Gazetesi'nde yer alan habere göre Tabakoğlu, "Edirne bir payitaht. Payitahtın simgesi de saraydır. Buradan devlet idare edilmiş, devlet erkanını yetiştiren bir okul varmış, adalet burada tesis edilmiş ve padişahın evi varmış. Bütün uluslararası görüşmelerin yapıldığı önemli bir merkezmiş. 93 Harbi'nden bu yana yanmış, yıkılmış ve yağmalanmış. Bu bizim içimizi acıtıyor. Üniversitemize düşen görev de Edirne'nin değerlerini açığa çıkarmaktır. Burayı tekrar gün yüzüne çıkarabilirsek Edirne şu anda bir ise iki olacaktır. Teşbihte hata olmaz. Burası Selimiye Camisi kadar önemli bir yapı. Burayı değerleriyle, hikayeleriyle beraber ayağa kaldırmamız çok önemli. Üniversitemiz bu sarayın kazı çalışmalarını aldı. Uzunca bir süredir burada bir kazı yapılmıyordu. Kültür ve Turizm Bakanımıza bize verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Kazı çalışmalarına 2015 yılında ara verildiğini hatırlatan Kazı Başkanı Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Apa Kurtişoğlu ise "Önceliğimiz kazı evinin oluşturulması. Bu kapsamda Tunca Kampüsü'nde rektörümüzün katkılarıyla bize tahsis edilen bir bina var. Kazı evimizin tamamlanmasıyla ekibimiz daha da güçlenecek." şeklinde konuştu.

Sarayda yürütülen çalışmaların kendilerine disiplin sağlayacağını ifade eden Kurtişoğlu, "Ören yeri çalışması, bizim işimizi çok kolaylaştıracak. Daha önceki dönemlerde araç geçişinden tutun, insan geçişine kadar hep açıktı ve tahribata neden oluyordu. Bu bizim çalışmalarımız açısından sıkıntı oluyordu. Arkeolojik açmaları uyguluyorduk, ardından ertesi gün geldiğimizde üzerinde araçların gezindiğini görüyorduk. Ören yeri projesiyle kapatılıp, denetim altına alınmış olması, bizim çalışmalarımızı daha güvenli hale getirmiş oldu." dedi.

Alanda çalışma başlatıcaklarını açıklayan Kurtişoğlu, "Buradan önemli bulgular bekliyoruz ama üzerinden yangın, deprem ve savaşlar geçirdiği için tahribatın oranı çok yüksek. Tabii saray da çok büyük. Dolayısıyla zaman içerisinde çok büyük sürprizlerle de karşılaşabiliriz." ifadelerini kullandı.