19 / 08 / 2022

Emlak vergisi fiyatlarına Kovid-19 dopingi!

Emlak vergisi fiyatlarına Kovid-19 dopingi!

Emlak vergileri fahiş miktarlarda yükseltiliyor. 2022 ve 2025 seneleri arasında uygulanacak vergi değerleri, oldukça arttı. Peki şimdi ne olacak?Sözcü Gazetesi köşe yazarı Rahmi Turan bugünkü köşesinde emlak vergisini kaleme aldı. İşte Turan'ın o yazısı...

Emlak vergileri fahiş miktarlarda yükseltiliyor. 2022 ve 2025 seneleri arasında uygulanacak vergi değerleri, oldukça arttı.

Hemen her ilçede mahalle, cadde ve sokaklar için ayrı ayrı tespit edilen metrekare birim fiyatları, konut sahiplerini üzecek. Askıya çıkartılan değerlerin yüzde 100, yüzde 200 yükseldiği belirlendi. Bazı ilçelerde on kat artış bile görüldü. Bu yükseliş yalnızca konut sahiplerini değil, kiracıları da güç duruma düşürecek. 

Emlak vergisi fiyatlarına Kovid-19 dopingi!

★★★

Emlak vergisi değerlerinde artışa giden belediyeler, vatandaşa hizmetlerini aynı oranda arttırmışlar mıdır? Pek çok ilçede belediye hizmetlerinde azalma yaşandı. Bu duruma ilişkin vatandaşlar yorumlar yapıyor. 

Peki, ne olacak?

Emlak vergisi fiyatlarına Kovid-19 dopingi!

Vatandaşlar Vergi Mahkemeleri'ne başvuracak ve dava açacak veya devlet, 4 sene önce olduğu gibi, vergi artışını yüzde 50'yle kısıtlayan yeni bir yasa çıkartacak.

Emlak vergisi mükellefleri dikkat! İtiraz edebilirsiniz!

Ev sahipleri dikkat! Değerler 5 kat arttı!