Emlak Vergisi ödeyenler dikkat!

Emlak Vergisi ödeyenler dikkat! Emlak Vergisi ödeyenler dikkat!

Yasalar belli şartlarda ekonomik açıdan zorda olanları vergi anlamında da koruyor. Emlak Vergisi de bu kapsamda yer alıyor. Hatta bu muafiyeti bilmeden ödeme yapanlar geçmişe dönük 5 senelik talepte bulunabiliyor.Konut sahiplerinin 30 Kasım tarihine kadar Emlak Vergisi’nin ikinci taksidini ödemesi gerekli. Fakat yasaya göre, ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, işsizler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri vergi ödemiyor. Tabi bunun da bazı şartları bulunuyor.

TEK KONUT ŞARTI 

Posta'dan Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre, Emlak Vergisi’nden muaf olabilmek için brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek bir evinizin olması gerekiyor. Vergi muafiyetten yararlanmak için mutlaka belediyeye başvurup ‘vergi muafiyeti formu doldurup’ başvuru yapmak şart. Eğer ödediyseniz 5 yıla dönük geri de almanız mümkün.


5 YILLIK İADE HAKKI 

Muaf olduğu halde yanlışlıkla veya bilmeden Emlak Vergisi ödeyenler, yersiz ödemenin iadesi için belediyelere itiraz ederek geriye dönük 5 yıllık Emlak Vergisi'ni isteyebilir. Bunun için belediyenin emlak birimine, ‘Vergi Usul Kanunu Madde 120/2’yi dayanak göstererek ‘düzeltme dilekçesi’ verilmesi yeterli.

KİRACI OLABİLİRLER 

Sıfır oranlı Emlak Vergisi için konutta bizzat oturmak gerekmiyor. Emekli maaşı dışında başka bir geliri olmayanın sahip olduğu meskeni kiraya verip kendisi de kirada oturması durumunda da hiç vergi ödemiyor.

Ama emekli ya da işsizler, kendine ait tek evini kiraya verip eşine, oğluna ya da kızına ait evde oturuyorsa muafiyetten faydalanamaz.


34 BİN TL SINIRI 

Vergiden muaf olan kişilerin bankada, birikimi veya ikramiyesi sebebiyle faiz geliri varsa vergi ödüyor. Bu kişiler, 2018 yılında 34 bin lirayı aşan mevduat faizi, repo, döviz hesabı faizi, fon payı geliri gibi geliri varsa 2019 yılında sıfır oranlı Emlak Vergisi’nden yararlanamıyor. Konutu dışında gayrimenkulü örneğin; arsası olan da vergi ödüyor.

YENİ BİNADA 5 YIL İNDİRİM 

Yeni bina veya apartman dairelerinin vergi değerinin dörtte biri (yüzde 25’i), inşalarının sona erdiği yılı takip eden yıldan itibaren, 5 sene süre ile geçici muafiyetten yararlandırılıyor. Örneğin 200 TL ödenecekse bu 150 TL'ye düşüyor. 

 

Yeni emekli olan ödüyor


2019 yılında emekli olanlar, bu yılın Emlak Vergisi’ni ödeyecek. Gerekli koşulları taşıyıp da belediyelere bildirimde bulunanlar emekli olduğu tarihi izleyen seneden (2020) itibaren sahip olduğu tek konut sebebiyle vergi ödemeyecek. 2018’de emekli olanlar ise bu yıldan itibaren vergi ödemeyecek.

 

Kimler emlak vergisi ödemeyecek?

Emlak vergisi ödemeleri başladı!