Emlakçılar konut kredi faizlerinde indirim bekliyor!

Emlakçılar konut kredi faizlerinde indirim bekliyor! Emlakçılar konut kredi faizlerinde indirim bekliyor!

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Güleroğlu, konut kredi faiz oranlarının aşağı çekilmesi halinde konut satışlarının artabileceğini belirtti...


Konut satışlarında KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e indiren uygulama uzatıldı.

Konut satışları için KDV ve tapu harçlarında yapılan indirimin yıl sonuna kadar uzatılmasının piyasayı hareketlendirmeyeceğini iddia eden  İzmir  Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, kredi faiz oranlarının aşağı çekilmesi halinde konut satışlarının artabileceğini söyledi. Güleroğlu, "Konut kredilerinde faiz oranları 2,60 ile 2,80 arasında değişiyor. Bu oranların aşağı çekilmesiyle piyasada hareketlenme olur. KDV indirimi sıfır konutlar için geçerli bir durum. İkinci el binalarda bu sorunu hala yaşamaktayız. Yeni konut almak isteyenler de aynı kredi faiz oranlarını kullanıyor ancak KDV indirimi nedeniyle avantajları var" dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Güleroğlu, gayrimenkul sektörünün hareketlenmesi, döviz ve altın fiyatlarının aşağı çekilmesi için konut kredi faiz oranlarında düzenleme yapılmasını önerdi. Güleroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Konuttaki vergi diliminin yüzde 10'luk düşmesi çok büyük bir rahatlık getirmedi. Konut kredileri 2'nin altına iner, 1,5 ya da birlere çekilirse o zaman satışlarda bir hareketlenme olur. Konut kredi faiz oranları aşağı çekilmediği sürece durağan pozisyon devam eder. Bakan Berat Albayrak'ın beyaz eşyada ÖTV'nin kaldırıldığını ve ticari araç satışlarında KDV oranlarının yüzde 18'den yüzde 1'e çekildiğini açıklaması güzel gelişmeler. Bakanımızdan aynı müjdeyi konut piyasasında da konut kredi faiz oranlarının aşağı çekilmesi olarak bekliyoruz."

 

Konutta KDV indirimi sektöre nefes olacak!
 

İki banka konut kredi faizini düşürdü, bir banka artırdı!