Emlakçılık meslek olarak kabul edildi! Genç istihdamın önü açıldı!

Emlakçılık meslek olarak kabul edildi! Genç istihdamın önü açıldı!Türkiye’de artık lise mezunu olmayan, 100 saat eğitim ve yetki belgesi almadan gayrimenkul danışmanlığı faaliyeti yapamayacak. 18 yaşını doldurmuş her genç ise gayrimenkul danışmanlığı ile ilgili mesleki yeterlilik eğitimlerine tabii olduğunda emlak sektöründe çalışabilecek.


Taşınmaz ticaretine dair geçen hafta yürürlüğe giren yönetmelikle emlak danışmanlık faaliyetleri sadece yetki belgesi sahibi olan işletmeler tarafından yapılabilecek. Lise mezunu olmayanlar ise emlak ofisi açamayacak. Yeni bir emlak ofisi açmak isteyenler ise taşınmaz ticareti konusunda en az 100 saatlik eğitim alması ve sınavlarda başarılı olması gerekecek.

Düzenlemenin özellikle kayıt dışılığın emlak sektöründe engellenmesi için önemli bir adım olduğunu aktaran RE/MAX İnsan Kaynakları Direktörü Funda Karakaş, “Nitelikli ve profesyonel gayrimenkul danışmanlığının kapıları nihayet açılıyor. Özellikle lise mezunu gençler için ciddi bir istihdam fırsatı doğdu.” dedi.  

İstihdama katkı sunacak

Emlak sektöründe nitelikli personel çalıştırma zorunluluğu, gençlere iş kapısı umudu olabilecek. Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Funda Karakaş, “Emlak sektörü insanlığın var oluşu kadar eskidir. Barınma ihtiyacı her dönem var olmuştur. Ticaret Bakanımız tarafından onaylanan yeni yönetmelik sektörü daha iyi bir noktaya taşıyacaktır. Çıkan yönetmelik ile aslında yeni bir iş kolunun da işaret fişeği atılmış oldu: Gayrimenkul danışmanlığı artık bir meslek olarak kabul edildi ve herkesin yapamayacağı profesyonel bir niteliğe ulaştı. Ülke nüfusumuzun yüzde 15,6’sını teşkil eden gençlerimizin yüzde 26’sı ne eğitimde, ne işte, ne de istihdamdalar. 18 yaşını doldurmuş gençlerimiz gayrimenkul danışmanlığı ile ilgili 100 saatlik mesleki yeterlilik belgesi eğitimlerine katıldıkları takdirde, yapılacak teorik ve uygulamalı sınavlarda 60 puan aldığında geleceği olan bir iş koluna da adım atmış olacaklar” dedi. 

Yaklaşık 200 milyar liralık satışın tamamı kayıt altına alınacak 

2019 yılında, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından 390 milyar lira değerinde 2,4 milyon gayrimenkul satışı yapıldığı ve bu satışların yüzde 50'sinin emlak işletmeleri aracılığıyla gerçekleştiği açıklanmıştı.

Türkiye’de kayıtlı sadece 60 bin emlak işletmesi bulunduğunu vurgulayan Funda Karakaş, “Bu rakam gerçeğin çok altında. Kayıt dışı faaliyetleri de düşündüğümüzde 60 binin çok daha üzerinde kişinin taşınmaz alım satımı ile kiralanmasına aracılık ettiği görülebilir. Yıllık yaklaşık 200 milyar liralık gayrimenkul satışının tamamının yeni düzenlemeyle kayıt altına alınacağını söyleyebiliriz. Çok daha şeffaf ve hesap verebilen bir gayrimenkul danışmanlığı sektörü oluşturularak, profesyonel hizmet sağlayıcılara karşın haksız rekabetin önü de kesilecek” şeklinde konuştu.

Emlakçılık meslek olarak kabul edildi! Genç istihdamın önü açıldı!

Emlakçıların sunduğu aracılık hizmeti karşılığında artık hizmet bedeli oranı, satış bedelinin KDV’si hariç yüzde 4'ünden, kiralamalarda ise kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olamayacak. Bu demek oluyor ki, 500 bin liralık bir konut satışından en fazla 20 bin liralık komisyon bedeli alınabilecek. Mevcut durumda alım-satım komisyonu yüzde 6, kira bedeli ise yıllık kiranın yüzde 12’si olarak uygulanıyordu.

2020’de satılan konut sayısı 1 milyonu aştı 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2020 yılı Ocak-Ağustos döneminde konut satışları önceki yıla göre yüzde 42,6 artarak 1 milyon 24 bin 534’e ulaştı. Bu dönemde ilk defa satılan konutlar yüzde 11,2 artarak 317 bin 832 oldu. İkinci el konut satışları yüzde 63,3 artarak 706 bin 702 olarak gerçekleşti.

Nitelikli emlakçılığın kapıları açılıyor 

Nitelikli gayrimenkul danışmanlığı hizmetinin önünün açıldığını da aktaran Funda Karakaş, "Bundan böyle, yeni bir emlak işletmesi açılabilmesi için taşınmaz ticareti konusunda en az 100 saatlik eğitim alınması ve eğitimin sonunda uygulanacak sınavdan en az 60 puan alınması bekleniyor. Üstelik mezuniyet durumuna göre en az 6 veya 12 ay emlak danışmanlığı yaparak eğitimin uygulamasının da yapılması şartı aranıyor. Ayrıca, emlak işletmesi sahipleri ile yetkililerinin Seviye 5, emlak işletmesinde sigortalı çalışanların ise Seviye 4 mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekecek. Bu sayede sektördeki iş gücünün niteliğine önemli katkı sağlanacak ve tüketicilerin daha kaliteli hizmet alması mümkün olacak.” diye belirtti.

 "Gayrimenkul sektörüne katkı sunmaya devam edeceğiz” 

Türkiye’nin en büyük kurumsal gayrimenkul danışmanlığı şirketlerinden biri olarak yalnızca pandemi döneminde 1200’den fazla girişimciyi gayrimenkul danışmanı olmaları için eğitimler verdiklerini hatırlatan Funda Karakaş, "Kaliteli ve profesyonel hizmet sektör bağımsız her zaman büyümeyi getirir. RE/MAX olarak ilk günden bu yana 30 saati bulan eğitimlerle gayrimenkul danışmanlarını sektöre kazandırıyoruz. Bu sayede bugün sektörde 212 ofis, 3876 gayrimenkul danışmanı ve 30.000’in üzerinde sözleşmeli portföye ulaştık. Bu büyüklüğü profesyonel ve nitelikli ekip arkadaşlarımız sayesinde elde ettik. Bu başarı bize 2020 yılının ilk altı ayında, 43 Avrupa ülkesi arasında en hızlı büyüyen ofisin RE/MAX Türkiye olmasını sağladı. 2020 yıl sonu hedefimiz 60 yeni ofis ve 4.500 gayrimenkul danışmanına ulaşmak var. Tüm eğitimleri de online olarak tamamladığımız altyapı sayesinde önümüzdeki süreçte dijital istihdam ile sektöre nitelikli katkı sunmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Gayrimenkul sektöründe dijital imza dönemi!