Emlakçılık yetki belgesi yenileme 2021!

Emlakçılık yetki belgesi yenileme 2021!

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında belgesi olmayan emlakçılar artık faaliyette bulunamayacak. Yetki belgesi kaç yıl geçerli olacak? Emlakçılık yetki belgesi ne zaman yenilenecek? İşte emlakçılık yetki belgesi yenileme 2021...


Emlakçılık yetki belgesi yenileme 2021!

Emlak sektöründe faaliyette bulunanların ve bunun ardından sektöre giriş yapacaklar ile emlak ofislerinde çalışan danışmanlara, ofisin ana yetki belgesine bağlı olarak 'Emlak danışmanlarına yetki belgesi alma şartı' getirildi.

Yeni yönetmelik 'Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik' 5 Haziran 2018 yılında yürürlüğe girerek Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmelik kapsamında, yeni kurulacak emlak işletmelerinde yetki belgesi alınması gerekiyor. 

Yeni yönetmeliğe göre, danışmanların yapacak olduğu bütün işlemlerden artık ofis de sorumlu olacak ve cezai müeyyide ofis sahibine ve ofisin yetki belgesine ve siciline işlenebilecek. Hatalı veya bilinçli olarak müşterisini mağdur eden, yönetmeliğe aykırı davranan, haksız uygulamalar yapan emlak ofisinin yetki belgesi iptal edilecek.

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi nasıl alınıyor? Yetki belgesi kaç yıl geçerli olacak? Emlakçılık yetki belgesi ne zaman yenilenecek? İşte Emlakçılık yetki belgesi yenileme 2021...

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi ne zaman yenileniyor?

Yetki belgeleri her işletme için ayrı ayrı düzenleniyor ve 5 yıl geçerli oluyor. Yetki belgesinin işletmede herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılması şartı bulunuyor.

Yetki belgesi kaç yıl geçerli olacak?

Yetki belgesinin geçerlilik süresi beş yıldır. İşletmenin herkes tarafından kolaylıkla görülebilen bir yerine asılır.

Emlakçılık yetki belgesi yenileme 2021

İçeriğindeki bilgilerde değişiklik olması halinde, gerçekleştiği tarihin ardından yedi gün içinde, geçerlilik süresi sona ermeden, en az 30 gün önce, Bilgi Sistemi üzerinden yenileme durumunda da Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden başvuruda bulunabilecek, 7 gün içinde yerinde tespit edilecek ve 10 gün içinde yetki belgesi verilecek.

Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak!