24 / 05 / 2022

Esenler'e 8,7 milyon metrekarelik yeni yaşam alanı!

Esenler'e 8,7 milyon metrekarelik yeni yaşam alanı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti'nin yeni kentsel tasarım vizyonunun Türkiye'de ilk olarak Esenler'de uygulama alanı bulacağını ve bundan sonrası için herkese ilham kaynağı olacağını söyledi.Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Esenler'de, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımıyla gerçekleşen Temel Atma ve Akıllı Şehir Esenler İşbirliği Protokolü İmza Töreni'nde yaptığı konuşmada, bugün tarihi bir törene imza attıklarını söyledi.

Esenler'de belediyeye devredilen 8,7 milyon metrekare alanda sıfırdan yeni bir yaşam alanı oluşturduklarını ve örnek bir akıllı şehir hayata geçirdiklerini söyleyen Varank, bunun için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Esenler Belediyesi'nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de katkılarıyla 5 yıl boyunca iş birliği içinde çalışacağını anlattı.

İmzalayacakları protokolle Esenler'de insanın hayatını kolaylaştıracak birçok teknolojik yeniliğe imza atacaklarını ve ekonomik katma değer oluşturacaklarını kaydeden Varank , AK Parti olarak her zaman vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirme ve refahlarını yükseltmenin gayretinde olduklarını söyledi.

Bugün temelini attıkları projenin, kentleşme alanında yeni vizyon göstermesi açısından oldukça kıymetli ve heyecan verici olduğunu olduğunu aktaran Varank, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Erdoğan'ın açıkladığı yerel seçim manifestosunda kentsel tasarımın özel önem taşıdığından bahsetti.

Şehirleri fiziksel olarak dönüştürürken her şehrin asli karakterini daha da güçlendirmeyi merkeze koyduklarını belirten Varank, fiziksel dönüşümün tek başına gerçekleşmeyeceğini, kentlerin kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümünün de buna eşlik edeceğini kaydetti.

Bu süreç boyunca teknolojik imkanları en iyi şekilde kullanacaklarını ve akıllı şehirlerle yeni ufuklar açacaklarını söyleyen Varank, "Bunları yaparken de milli teknolojileri, milli çözümleri teşvik edecek ve vatandaşımızın emrine sunacağız. İşte bu bahsettiğim vizyon, ülkemizde ilk olarak Esenler'de uygulama alanı bulacak ve bundan sonrası için herkese ilham kaynağı olacak." dedi.

- "Esenler milli teknoloji üretiminde önemli bir yere sahip olacak"

Varank, bugün temeli atılan projede her şeyden önce doğayı yormayan, çevreci bir yaşamın hakim olacağını belirterek, şunları söyledi:

"Şehrimizde yenilenebilir akıllı enerji kaynakları sayesinde, bireysel ve ortak elektrik üretimi yapılabilecek. Yaygın ve entegre güvenlik sistemleriyle, okullar, sokaklar ve parklar çok daha güvenli olacak. Otonom araçlar ve akıllı mobiliteyle etkin bir ulaşım mümkün hale gelecek. Kavşaklar, aydınlatmalar, sulama sistemleri ve atık yönetimi gibi uygulamalar akıllı sistemler üzerinden çalışacak, böylece kaynaklar daha verimli kullanılacak. Altyapı ve üstyapı sistemlerini sensörlerle donatacağız. Bu sayede arıza ve aksaklıklar anlık olarak bildirilecek, hizmetler kesintisiz sürecek." 

Esenler'in Milli Teknoloji Hamlesi ile yerli ve milli teknoloji üretiminde de önemli bir yere sahip olacağını belirten Varank, ülkenin ilk Akıllı Şehir ve Mobilite Uygulama Test Merkezi'ne burasının ev sahipliği yapacağını kaydetti.

Avrupa'daki elektrikli ve otonom araçların en son uygulamalarının burada gerçek bir şehir ortamında denenebileceğini sözlerine ekleyen Varank, Esenler'de kuracakları teknoparkın, bilişim, yazılım ve akıllı şehircilik teknolojilerinin geliştirilip üretildiği bir merkez olacağını söyledi.

- "2019 ve 2020'de 'akıllı şehirler' temalı çağrılarımız olacak"

Varank, akıllı şehirdeki Deneyap Teknoloji Atölyeleri ve bilim merkezleri ile  öğrencilerin teknoloji alanında hayal kurmasını ve somut projeler üretmesini teşvik edeceklerini kaydetti.

Aslında Esenler'den tüm Türkiye'ye yayılacak bir teknoloji dalgasından bahsettiklerini dile getiren Varank, şu açıklamalarda bulundu:

"Ben bütün samimiyetimle şuna inanıyorum; Bu proje ülke genelinde bir rol model olarak takip edilecek, hatta ülke sınırlarını da aşacak. Gururla ifade edebilirim ki ortaya koyduğumuz iddialı vizyon şimdiden dikkatleri çekmeye başladı. Projeyi anlattığım bütün uluslararası global firmalar heyecanlarını, iştiyaklarını dile getirdiler."

Esenler'de bir bilişim şehri, akıllı şehir kurduklarını belirten Varank, "Ama daha da önemlisi, bu şehirde kullanılacak teknolojileri biz geliştirelim, biz üretelim istiyoruz. Bakanlığım bunun için üstün bir gayret gösteriyor, göstermeye de devam edecek." diye konuştu.

TÜBİTAK'ın, şimdiye kadar "akıllı şehirler" alanında 103 milyon liralık bütçeye sahip 20 farklı projeye destek verdiğini anlatan Varank, bu yıl ve 2020'de "akıllı şehirler" temalı çağrılarının olacağını kaydetti.

Enerji verimliliği, dijitalleşme, elektrikli ve otonom araçlar, atık yönetimi gibi konularda destekler vereceklerini söyleyen Varank, şu açıklamalarda bulundu:

"Maddi desteklerin yanı sıra, teknoloji ekosistemini de güçlendiriyoruz.  Başarının sırrı teknolojiyi geliştirip, bunu ürüne dönüştürebilmekte. İşte biz de bu noktada fikirden ürüne kadar tüm süreçleri destekliyor, yenilikçi girişimlerin hızla çoğalmasını arzu ediyoruz. Teknoparklar, Ar-Ge ve tasarım merkezleri bu gibi işletmelere ev sahipliği yapıyor. Ben bu altyapılardan ve Esenler'de kuracağımız bilişim şehrinden çok umutluyum. Büyük başarı hikayelerini inşallah hep birlikte yazacağız."

- "Esenler, AK Parti belediyeciliğinin güzel örneklerinden''
Esenler Belediye Başkanı ve AK Parti Esenler Belediye Başkan Adayı Mehmet Tevfik Göksu'nun ilçeyi yeniden ihya ettiğini belirten Varank, burada AK Parti belediyeciliğinin en güzel örneğinin olduğunu dile getirdi.

Kamu hizmet binalarının bile olmadığı Esenler'in tüm hizmetlerin merkezi haline geldiğini söyleyen Varank, kadınlar ve çocuklar için örnek projelerin hayata geçtiğini anlattı.

AK Parti ve Göksu tarafından ilçeye yapılan hizmetlerden bahseden Varank, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın da İstanbul'daki ve Türkiye'deki birçok büyük projede imzasının olduğunu dile getirdi.

Göksu ve Yıldırım'a destek veren Varank, 31 Mart'ın Esenler ve İstanbul için yeni bir hizmet dönemine vesile olması diledi.