Ev almak için gittikleri emlakçı dolandırdı!

Ev almak için gittikleri emlakçı dolandırdı! Ev almak için gittikleri emlakçı dolandırdı!

Esenyurt'ta ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar, emlakçı tarafından dolandırıldıklarını iddia ederek savcılığa başvuru yaptı...


Ev almak isteyenleri dolandıranların sayısı gün geçtikçe artıyor. Genellikle dar gelirli olan bir çok aile ev almak için Esenyurt bölgesinde ev arayışına girdi. Aral Yapı Gayrimenkul ile temasa geçer aileler belli bir miktarda peşinat yatırdı. Peşinatı olmayanlar için de ihtiyaç kredisi sağlandı. Kredi başvurusu onaylanan kişinin kredisi doğrudan şirketin hesabına gönderildi. 


Savcılıklara akın ettiler

Aileler kendilerine gösterilen dairenin gerçekte olmadığını, sürekli oyalandıklarını söylüyor. Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre,  Kadri Y., şirkete ödedikleri 30 bin liralık kaporanın iade edilmemesi nedeni ile savcılığa başvuran isimlerden biri. Y., kendilerine gösterilen dairenin başka bir kişiye satıldığını öğrendiklerini, ödedikleri paranın iadesini istediklerinde ise 18 bin liralık kesinti yapılarak kalan paranın ödenebileceği yanıtını aldıklarını söyledi. 


Olmayan ev için kredi ödüyoruz


Cihansız U. suç duyurusunda bulundu. U. dilekçesinde “İnsanlarda baskı altından ev ve arabaları alındı. Olmayan ev için kredi çekildi. Halen kredi ödemesine devam ediyoruz” dedi.

 

"Senet imzalattılar" iddiası

Çok sayıda kişi sosyal medya üzerinden şikayetlerini dile getirdi. 

-Aral Yapı Gayrimenkul bizi de mağdur etti. 150 bine anlaşmıştık. 20 bin peşin parayı bankadan yatıracaktık geri kalanı kredi çekecektik. Bankaya gidip sorduğumuzda kredi başvurusunda bulunulmadığını öğrendik. Biz vazgeçiyoruz dediğimizde bizim haberimiz olmadan sözleşme adı altında senede imza attırmışlar. 

-Daire alacaktım 200 bin TL daire anlaştık. Benden daire peşinatı diye 30 bin TL para istediler. Parayı banka yoluyla yatırdım. Daha sonra kredi onaylanmıyor diyerek daire alamadım. Paramı geri istediğimde bana 2 ay sonraya gün veriyorlar. Paramıza el koyuyorlar yardım bekliyoruz.


AYLARDIR OYALIYORLAR

-182 bin değerinde bir ev ile anlaştım. 10 bin TL peşinat istediler. Peşinat aldıktan sonra telefonlarıma cevap vermediler, beni dört ay oyaladılar.

-Çerkezköy'de, tarafıma satılmak üzere tanıtılan daire için aramızda sözleşme yaptık. Selçuk A.’ya toplamda 35 bin TL verdim. 7 aydır hiçbir dönüş yapılmadı. Cevap verecek muhatap da yok. Bankadan kredi çıktı fakat tapuyu vermediler. Parayı da iade etmediler. Makbuzlar elimizde.


HESAPTA GÖRÜNSÜN YOKSA KREDİ ÇIKMAZ

-Bu firmaya ev hayalimizi gerçekleştirmek için başvurduğumuzda en az 10 bin TL vermemiz gerektiğini, bizim adımıza onların hesabında görünmesi gerektiğini ancak bu şekilde bankanın kredi verebileceğini söylediler. Kredi çıkmaz ise parayı iade edeceklerini söylemişlerdi. Kredi çıkmadı ama 5 aydır hala paramızı alamadık. Her hafta cuma günü ödeyeceklerini iletiyorlar bazen telefonlara bakmıyorlar.


MUHATTAP BULAMIYORUZ

-Yaklaşık 2 ay önce krediyle ev almak için anlaştık. 31 bin 400 TL peşinat verdim. Sonra kredi çıkmıyor dediler; paramı geri istedim fakat muhatap yok. Ben de savcılığa başvurdum.

-Benim de ev alma hayallerim vardı. S. A. adlı şahıs beni mağdur ederek benden 60.000 bin TL para aldı. Kaporamı vermiyorlar. Her gittiğimde orada yeni mağdurları görüyorum.


KOVMAKTAN BETER ETTİ 

-Ben Aral Yapı Gayrimenkul şirketi tarafından haksızlığa uğradım. Selçuk A. isimli kişi paramı vereceğini söyleyerek beni yanına çağırdı. Gittiğimde ise hakaret ederek kovmaktan beter etti. Şimdi adli işlemler için hazırlanıyorum. Bana vermesi gereken para 38.000 bin lira.

-Ben de mağdur kişilerden biriyim. Selçuk A. adlı kişi tarafından oldukça yüksek bir para ile kandırıldım. Benden 120 bin aldı ve evimi bana teslim etmedi. Paramı ödeyeceğini söyleyerek tam 6 haftadır beni oyalıyor.


Onlar vazgeçti

Suçlanan şirket sahibi ise iddiaları yalanladı. Haklarındaki iddiaların doğru olmadığını dile getiren Selçuk A. "Zaten tüketici mahkemesine vermişler. Haklılarsa zaten mahkeme kendilerini haklı bulur." dedi.