Çukurova Balkon

Evlerde çevre temizlik vergisi ne kadar?

Evlerde çevre temizlik vergisi ne kadar? Evlerde çevre temizlik vergisi ne kadar?

Çevre temizlik vergisi, belediyelerin çevre temizlik hizmetinden faydalanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar adına ödeniyor. Peki, evlerde çevre temizlik vergisi ne kadar? İşte evlerde çevre temizlik vergisi...


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Evlerde çevre temizlik vergisi ne kadar?

Çevre temizlik vergisi, belediyelerin çevre temizlik hizmetinden faydalanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar adına ödeniyor.


Ev sahiplerinin ödemek ile mükellef olduğu vergiler arasında çevre temizlik vergisi de bulunuyor. Bu vergi belediyeye gidilmeden ödeniyor. Su faturalarına yansıtılan vergi, faturanın yatırılması ile birlikte ödenmiş oluyor.


Peki, evlerde çevre temizlik vergisi ne kadar? Ev çevre temizlik vergisi bedeli nasıl hesaplanır?


Konutlara Ait Çevre Temizlik Vergisi


Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 26 kuruş, diğer belediyelerde 20 kuruş olarak hesaplanacaktır.


Diğer taraftan, belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak, su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, aşağıda yer alan ilgili tarifelerin yedinci grubunun belediye meclislerince en son intibak ettirilen derecelere ait tutarlar üzerinden tahakkuk ettirilecektir.


Vergi, emlak vergisi ile aynı dönemler içinde ödeniyor. İşyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için ödemelerin Mart, Nisan, Mayıs ile Kasım aylarında belediyeye yapılması gerekiyor.Çevre temizlik vergisi sorgulama işlemleri!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com