Gayrimenkul sahipleri dikkat!

Gayrimenkul sahipleri dikkat! Gayrimenkul sahipleri dikkat!

Vergi mükellefleri için ilk vergi dönemi bugün itibariyle sona eriyor. Veraset ve İntikal Vergisi, Emlak Vergisi ile Çevre ve Temizlik Vergisi ödemelerinizi bugün mesai bitimine kadar ödemeyi unutmayın...


Veraset ve İntikal Vergisi, miras vergisi olarak da biliniyor. Posta'da yer alan habere göre, gayrimenkul ya da paranın veraset (mirasçılık) yoluyla ya da ivazsız (hibe/ bağış) olarak herhangi bir şekilde bir kişiden diğer bir  kişiye aktarılması sonucunda bu vergi ödeniyor. Verginin beyannamesi gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye verilirken, ödemeler Veraset ve İntikal Vergi Daireleri’ne yapılıyor. Vergi, ilk 290 bin TL için verasette yüzde 1, hibede yüzde 10 olarak uygulanıyor.

6 EŞİT TAKSİT

Bu sene, çocuklar ile eşe düşen miras paylarının her birinin 250 bin 125 lirası, yalnızca eşe düşen miras payının 500 bin 557 lirası, hibe yoluyla verilen ve şans oyunlarında kazanılan ikramiyelerin ise 5 bin 760 lirası vergiden muaf. Örneğin 300 bin TL'lik mirastan 250 bin 125 liralık muafiyet düşünce 49 bin 875 lira kalıyor. Bunun da yüzde 1’i tutarında yani 498.75 TL vergi ödeniyor. Bu da 3 yılda her yıl mayıs ve kasım aylarında olmak üzere altı eşit taksitle ödeniyor.

25 MİLYON EV SAHİBİ ÖDEYECEK

25 milyon ev sahibi, Emlak Vergisi ödemek zorunda. Emlak Vergisi taksitleri gayrimenkulun bağlı bulunduğu belediyeye direkt olarak yapılıyor. Ayrıca belediyelerin hesabının olduğu  banka şubelerine de ödeme yapılabiliyor. Emlak Vergisi’ni ödememe ya da gecikme durumunda yüzde 1.40 oranında gecikme faizi uygulanıyor. Konutlar için büyükşehirde binde 2, diğer illerde binde 1 oranında vergi ödenmesi gerekiyor.

MUAFİYET VAR

Ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri vergiden muaf oluyor. Tabii bunun da bazı şartları var. Emlak Vergisi’nden muaf olabilmek için brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek bir konutunuzun olması gerekli. Vergi muafiyetinden yararlanmak için mutlaka belediyeye başvurup ‘vergi muafiyeti formu doldurup’ başvuru yapmak şart. Eğer ödediyseniz 5 yıla dönük geri de alabilirsiniz.

KONUTLAR FATURADA, İŞYERLERİ BELEDİYEYE

Belediyelerin sunduğu çevre temizlik hizmetlerinden faydalanan her türlü taşınmaz sahibi, bu vergiyi ödemekle yükümlü. Konutlara ait çevre temizlik vergisi ödemeleri her ay düzenli olarak belediyeler tarafından su faturalarına yansıtılarak tahsil edilirken, işyeri ve diğer kullanım amaçlı binalara ait olan verginin ödemesi de senede iki kere taksitli olarak gerçekleştiriliyor.

2019'da konutlara ait Çevre ve Temizlik Vergisi, su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 39 kuruş, diğer belediyelerde 29 kuruş şeklinde hesaplanıyor. İşyerleri için binalar 7 ayrı gruba ve her grup da 5 dereceye ayrılıyor. Birinci grubun birinci derecesindeki bir bina için 4 bin 375 TL, yedinci grubun beşinci derecesindeki bir bina için 36 TL vergi çıkıyor.

Emekliler emlak vergisi öder mi?